/12 milje në Detin Jon do i falen Greqisë? Reagon ur gjent kryeministri Rama

12 milje në Detin Jon do i falen Greqisë? Reagon ur gjent kryeministri Rama

Dje u përfol në media se ministri i Jashtëm grek, Nikos Dendias, është shprehur në parlamentin helen.

Se shumë shpejt Greqia do të ketë mundësinë për të zgjeruar ujërat e saj territoriale në 12 milje detare në detin Jon.

Disa prej politikanëve shqiptarë e cilësuar si ala rmuese këtë deklaratë.

Lidhur me këtë, kryeministri Edi Rama ka reaguar indirekt me anë të një komenti në rrjetet sociale ku i përgjigjet një komentuesi i cili i tha se ujërat detare ia fale Greqisë.

“Te rrofte Skenderbeu ne balle kur ne koke ke Saliun dhe flet per “falje detesh” sikur flet per falje rrobash! Hajde shqipe hajde!

Nuk falen detet e tokat si rroba o mik, prandaj para se te flasesh per tema te tilla, ulu lexo, rri degjo, informohu e pastaj shprehu dhe ruhu nga genje shtrat e medha.

Se po te kapen ne gjume, i hengre e ike ne drejtim te pa ditur”, shkruan Rama në përgjigjen e tij, pas ng acmimit të komentuesit.