Lajme

19-vjeçari gjendet gjaIIë pas 49 ditësh në det,por ja si ia doli të MBlJETOJË… (VIDEO)

Një histori tej të zakonshmes. Një adoleshent 19 vjeçar nga Indonezia është gjetur i gjallë pas 49 ditësh që kishte humbur në det.

Bëhet fjalë për Aldi Novel Adilang që ka jetuar në një barkë të modifikuar peshkimi dhe që rreth dy muaj më parë, në 14 korrik, erërat e forta e cuan 1200 milje larg ujrave japoneze, siç raporton Associated Press.

Ai qëndroi për gati dy muaj në një anije të improvizuar por që nuk ishte e pajisur si një anije.

Adilang punonte si një mbajtës llampe në atë strukturë druri kur ai u rr .ëm bye nga deti, sipas Jacarda Post. Detyra e tij ishte të ndizte llampat për të tërhequr peshkun.

Por kur hu mbi në det, duhet të mbi jeto nte. Pas përfundimit të furnizimeve ai përdorte palette e drurit të kasolleve lundruese për të bërë z ja.rr, citoi për gazetën gjenerali I konsullatës Murza Nurhidayat.

Adoleshenti m bi jetoi duke kapur peshk dhe duke pirë ujë që e filtronte përmes këmishës së tij.

Fajar Firdaus, diplomat në konsullatën indoneziane në Osaka të Japonisë tha për Jacarda Post se me shumë se 10 anije kishin lundruar afër Adilang para se anija Arpeggio e zbuloi në ujërat japoneze pranë Guam dhe e shpëtoi në 31 gusht.

Menjëerë iu dha ndihma e parë në anije dhe ai arriti në Japoni në 6 shtator dhe dy ditë më vonë u kthye në Indonezi. Autoritetet thanë se ishte “në gjendje të mirë”.