Lajme

4 bοmbat për Ilir Metën: Zhdυkja e LSI; 20 miliοnë Euro për bΙerje vοtash; shpοrrja nga pοsti dhe… prαngat gati

Fundi i “Faraonit të Lalzit”, që për 30 vite ka su.nduar dh.uns.hëm për gjithçka e mbi të gjithë, duke përdorur metoda dhe lidhje mafioze rajonale-aziatike, mbështetur me pushtet, banda e miliarda .k.r.imi

Presidenti Ilir Meta, është i degraduari dhe i go.d.ituri më i madh e përfundimtar nga zgjedhjet e 25 prillit, mbetur vetëm me Monikën, pa asnjë hapësirë kundër-veprimi shpëtues përballë ligjit, shqiptarëve e ndërkombëtarëve.

Pas numërimit të votave, “Faraoni” i Lalzit është mbytur në krizë psiko-penale, jo se nuk “peshkoi” dot aq mandate deputeti, sa të diktonte bashkëqeverisje me PD apo PS dhe të riciklohej me “fuqi perandorake” si më 2009, 2013 e 2017.

Por sepse, pas 30 vitesh su.ndim të fortë në gjithçka e mbi të gjithë, më 25 prill ka pë.suar 4 g.od.itje fa.tale; të cilat, “trimi” i Çepanit nuk ka më pushtet ekzektiv-financiar, as kontroll drejtësie, as guxim prej “të forti” dhe as fuqi e kohë të rikuperohet minimalisht.

Së pari, në këto zgjedhje, Ilir Meta humbi LSI-në, partinë që prej 12 vitesh në kupolën e pushtetit, ai e përdori si “fabrikë” për prodhim miliardash me punësime, emërime, licensa e tendera publik, zhvatje pasurie, tr.a.fiqe të çdo lloji e paprekshmëri para ligjit.

Së dyti, të mbeturit pranë tij, thonë se në këto zgjedhje parlamentare, Ilir Meta humbi mbi 20 milionë Euro k.r.i.mi e korrupsioni; të hedhura për blerje votash, planifikuar t’i konvertonte në 25-30 mandate deputeti, objektiv i deklaruar shpesh edhe nga Monika.

Por bleu vetëm 4 mandate, krejt pa vlerë e pa fuqi për kapje pushteti, prandaj pas rezultatit, ai kaloi në “dep.r.esion të qytetëruar”, duke ndryshuar 360 gradë sjelljen publike presidenciale e personale, ndërkohë që para ditës së votimit bënte si i hazdisur.

Së treti, pas këtyre zgjedhjeve, Ilir Meta po humbet postin e Presidentit, të vetmen krekosje e fuqi pushteti; me të cilat ka garantuar paprekshmërinë nga drejtësia, ka lobuar për ligje në favor të sundimit personal e interesave të mafies, por dhe ka bërë pazare me shefin e qeverisë.

Nëse para 1 viti, Edi Rama aktroi me gj.oja shkarkimin e Ilir Metës, duke i bërë sha.n.tazhe për pazare sundimi të përbashkët; tashmë nuk mund ta përsërisë dot atë farsë, sepse emergjenca e shporrjes së Ilir Metës, është “projekt” anti-ma.f.ie në dorë të SHBA.

Së katëri, pas këtyre zgjedhjeve e pas shkarkimit që i heq imunitetin mbrojtës, Ilir Meta do jetë në tavolinën me çekiç e pr.a.nga drejtësie, të cilat i janë bërë gati prej kohësh.

Këtë “stuhi” pe.nale, Ilir Meta e ka ndjerë qysh para 1 viti, kur kër.cë.no.nte ndërkombëtarët me lu.f.të civile në Shqipëri, kur tentonte të “nxinte” me akuza çmendarake zyrtarët e Shtëpisë së Bardhë dhe diplomatët e saj në Tiranë./Pamfleti