/Admir Murataj u eIiminua me qëIIim? Ish deputeti i PD trondit me deklaratën e tij

Admir Murataj u eIiminua me qëIIim? Ish deputeti i PD trondit me deklaratën e tij

Ish-deputeti i Partisë Demokratike Edi Paloka ngre disa pikëpyetje për grabltjen e 10 milionë eurove në Rinas. “A u vra ai rastësisht si pasojë e shkëmbimit të zja.rrit me policinë, apo u el.iminua për të mos dalë e vërteta?” thotë Paloka. Gjatë gra.bitjes u v.ra Admir Murataj, i njohur si kapoja i gruplt kr.iminal.

Postimi i plote

Kush i vodhi 10 milion euro ?

A jane strukturat e qeverise pergjegjese vetem per paaftesi apo kemi te bejme me bashkepunim e madje dhe organizim direkt te grabltjes nga keto struktura ? A eshte vilktima , sic u nxitua te thuhej, koka dhe truri i gralbitjes apo nje i perdorur per shkak te reputacionit te tij ? A jane rastesi te gjitha ngjashmerite e kesaj gralbitjeje me te tjerat te para ne kontekstin kohor dhe politik ?

Te gjitha keto pyetje dhe te tjera u hodhen dje ne media dhe rrjetet sociale jo pa arsye.

Sigurisht qe cenimi i Sigurise Kombetare ishte ceshtja e pare dhe kryesore qe duhej te ngrihej dhe u ngrit. Po reagimi i Rames ishte i tille qe te krijonte pershtypjen se ishte pregatitur : akuze per pergjegjesi ndaj koncesionarit ; shkarkim drejtorit te aviacionit civil ; futjen e ushtrise ne aeroport per te garantuar sigurine. E me kaq ceshtja mbyllet…

Kush ishte i shqetesuar per Sigurine Kombetare tani mund te jete i qete ; fajtoret u gjeten, u de.nuan dhe problemi i sigurise ne aeroport per ketej e mbrapa , u zgjidh. Te njejten gje deklaroi sot ne konference per mediat dhe ministrja e Rames , ish-drejtoreshe e sherbimit civil ne gra.bitjet e meparshme. “Ceshtja u zgjidh nje here e pergjithmone”- deklaroi ajo. Shume e thjeshte apo jo ?

Shtojme ketu dhe deklaratat e funksionareve te larte te shtetit e te policise se “ u v.ra koka e grabitesve” dhe “b.anda u shpartaIIua” e nuk mbetet gje tjeter vecse te festojme…
Po 10 milion euro qe jane ende ne duart e “ba.ndes se shpartaIIuar ?

Kush do ju japi shpjegim pyetjeve dhe rastesive te cuditshme ne kete ngjarje te perseritur?
Edhe me profani e di se grabitje te tilla kane nevoje per bashkepuntore te shumte dhe koordinim te tyre; bashkepuntore ne banka, ne grupet e sigurise, ne aeroport, ne polici…Kush i koordinoi e organizoi te gjithe keta, apo vi.ktima , sic u tha publikisht ?!

Si e percaktoi zevendesi i Rames aq shpejt se vi.ktima qenka truri dhe kreu i ba.ndes kur jo vetem nuk ishte bere asnje hetim por sipas deklarates se policise as vete vi.ktima nuk po arrihej te identifikohej se paskesh bere operacione plastike?!Po antaret e tjere te ba.ndes kush jane? Se perderisa vi.ktima evidentohet si kreu , duhet te dihet se kush jane te tjeret . Ata te tjeret qe nuk jane “truri“ por qe qenkan aq te zotet sa jane zh.dukur me 10 milion euro pasi kane hedhur ne rruge te vr.are “kreun” e tyre !!!

Si ka mundesi qe policia paska qene aq afer sa ka shkembyer zj.arr me gra.bitesit e me pas keta jane zh.dukur me gjithe para ?! E duhet te kemi parasysh qe behet fjale per thase me para.

Si ka mundesi qe nen zj.arrin e policise, gra.bitesit paten kohe te dj.egin dhe makinat ( jo vetem nje) , te marrin ne krah thaset me euro e te zhduken pa lene gjurme ne nje zone aq te kufizuar e qe nuk te afron pothuajse fare kushte per tu fshehur ?!

Ne se perpl.asesh me policine, policia te eshte vene ne ndjekje e per me teper ka vr.are nje pjestar te grupit , nuk te bie ndermend te marresh ne krah edhe thaset e parave , madje te dj.egesh dhe makinat perpara se te zhd.ukesh…

Me logjike te thjeshte i bie qe gra.bitesit nuk jane ndjekur nga policia.
Po shkembimi i zj.arrit, vi.ktima?

A mund te kene qene pjese e nje skenari te parapregatitur, nje skene e sajuar ?

A eshte vi.ktima “kreu” dhe “truri” i bandes sic u tha publikisht pa u bere asnje hetim, apo eshte nje i perdorur ne skenarin e pregatitur nga te tjere, per shkak te precedenteve te tij?
A u vr.a ai rastesisht si pasoje e shkembimit te zj.arrit me policine , apo u el.iminua per te mos dal e verteta?

Troc; a jane strukturat e ketij shteti organizatore direkt te kesaj gra.bitjeje ?

Bashkepunimi me kr.imin i kesaj qeverie dhe “zotesia” per te sajuar skenare te perbashket eshte vertetuar me se nje here , madje duke kaluar dhe baballaret e tyre te Sigurimit te Shtetit.

Rasti i Fredi Alizotit , tra.fikantit qe u pregatit dhe u pagua si deshmitar i rreme ne nje skenar te organizuar nga kreret e policise se shtetit , sic eshte faktuar sot qartazi , eshte vetem rasti me i fundit i vertetuar i ketij bashkepunimi kri.minal.

Po te shtojme ketu dhe precedentet e meparshem , te ketyre gra.bitjeve, qe ngjasojne ne cdo detaj por cfare eshte me e rendesishmja, ndodhin sidomos perpara zgjedhjeve qe pastaj blihen nga kjo qeveri, nuk mund te flitet per rastesi. Shume “rastesi” te perseritura perbejne fenomen.

Nuk ka asnje cudi ne kete mes. Kjo qeveri e ky kryeminister e gra.bisin cdo dite kete vend e qytetaret e ketij vendi me forma e menyra te ndryshme. Gra.bitja ne aeroport eshte vetem njera prej ketyre formave.