Lajme

Arrestimi i 45-vjeçarit në Pukë për blerje të votave për Kryemadhin, reagon LSI: Po bënim ushtrime zgjedhore

LSI ka reaguar pas arrestimit të 45-vjeçarit në Pukë, se po blinte vota në zonë.

Dega e LSI në Shkodër i ka bërë thirrje policisë që ta ndalë këtë aksion të turpshëm, pasi sipas saj personat e arrestuar po bënin ushtrime zgjedhore.

“Dega e LSI qarku Shkodër informon e sqaron opinionin publik se ngjarja e ndodhur ne Pukë, ku aktivistë të LSI janë marrë nën hetim nga policia është një situatë që tregon politizimin e tejskajshëm të policisë së Rilindjes.

Aktivistët tanë janë në të drejtën e tyre për të bërë ushtrime zgjedhore, në vijim edhe të praktikave dhe orientimeve të Komisionit Qendror të zgjedhjeve për mënyrën e votimit.

Është skandaloze dhe e turpshme të dërgosh për ndjekje penale aktivistë politikë të cilët duan të bëjnë të njohur mënyrën e votimit, aq më shumë që është një skemë e re, e papërdorur më parë.

Fletët e gjetura janë demonstrative dhe nuk kanë si të jenë origjinale, kur ato akoma nuk janë prodhuar.

Ato janë thjesht dhe vetëm orientuese dhe natyrshëm përdoren nga të gjithë subjektet politike.

I bëjmë thirrje policisë të ndalë këtë revansh të turpshëm dhe antiligjor, dhe të investohet e angazhohet në kryerjen e detyrave të veta funksionale”, deklaron LSI në Shkodër.