Arsyeja që Ilir Meta do të dorëhiqet nga mandati i Presidenti do t’ju lërë pa fjalë!

  0
  354

  Gazetari Andi Bushati ka bërë një analizë të detajuar për dorëheqjen e Presidentit Ilir Meta ashtu dhe siç ka njoftuar disa orë më parë.

  Në të gazetari ka përshkruar se Meta ka një qëllim politik dhe kështu ai ka bërë oferta partive në mënyrë që të favorizojë dhe LSI-në.

  Bushati ndër të tjera thekson se “kreu i shtetit, nuk po sillet si Iliri i Monikës që do “l*ftë”, por si Meta president që kërkon zgjidhje.

  Ai nuk po tenton t’i hedhë benzin zj*rrit, por po propozon një rrugë për ta fikur atë” ka shkruar ai.
  Por se sa e vërtetë është kjo atë e zbuloni në shkrimin e mëposhtëm:

  “Ka një tendencë për ti parë në një mënyrë tejet sipërfaqësore qëndrimet e forta që Ilir Meta mbajti sot. Deklaratat e tij janë shpjeguar si një përpjekje për thellimin e krizës, të bëra nga njeriu që deri më sot ka mbajtur veshur kostumin e liderit të LSI-së, parti të cilën ia la trashëgim bashkëshortes së tij

  Pra, në këtë kuptim, togëfjalëshat për vetësakr*fim alla Salvador Aliende, presidenti kilian që u rrëzua nga pushteti nga një bashkëpunim i t*rpshëm i segmenteve më fashistoide të CIA-s me manjatët milionerë që rrethonin Kisingerin, apo ato për djegje të mandatit presidencial, janë interpretuar si një b*mbë Molotov më shumë në fl*kën që opozita po kërkon t’i vërë sistemit.

  Në fakt, nuk është ekzaktësisht kështu.

  Po të lexohet me vëmendje mesazhi presidencial, aty mund të qëmtosh një kleçkë që mund të shëbejë për rihapjen e dialogut. Duke deklaruar se vetem 82 deputetë të këtij parlamenti janë të ligjshëm, duke nënkuptuar se vendet e plotësuara nga listat janë anti -kushtetuese, Meta ka hedhur hipotezën e parë drejt një kompromisi të mundshëm.

  Ajo që ai do të kumtojë midis rreshtave është se kriza mund të shmanget, po të gjendet një konsensus politik, i cili pastaj, përmes një interpretimi ligjor do ti rikthente ish -deputetët e PD dhe LSI-së në parlament (shkrimi dhe faksimilja poshtë).

  Pra, ndonëse Basha dhe Kryemadhi janë betuar se i kanë dj*gur mandatet, ndonëse Rama dhe Gramoz Ruçi kanë rënë në paqe me këtë fakt, duke joshur me të gjitha format hyrjen e deputetëve të rinj, ndonëse diplomatët dhe burokratët e huaj i kanë përshëndetur si legjitimë këta të fundit, presidenti ka hedhur obsionin se e gjithë loja e deritashme është e paligjshjme dhe duhet të kthehet mbrapsht.

  Natyrisht, sa më sipër, mund të jetë vetëm një interpretim ligjor personal apo politik, që mund të mbështetet apo hidhet poshtë nga konstuticionalistët, por në thelb, kjo ka pak rëndësi.

  Ajo që duhet theksuar, është se ndryshe nga sa po interpretohet, kreu i shtetit, nuk po sillet si Iliri i Monikës që do “l*ftë”, por si Meta president që kërkon zgjidhje. Ai nuk po tenton t’i hedhë benzin zj*rrit, por po propozon një rrugë për ta fikur atë.

  Eshtë debat tjetër nëse propozimi i tij vjen në kohën e duhur.

  Liderët e opozitës akoma vazhdojnë të pretendojnë se nuk ka më kthim pas, as në atë kuvend dhe as në zgjedhje me Ramën. Shumë gazetarë (përfshirë edhe autorin e këtyre radhëve), apo zëra publikë, këmbëngulin se sa më shumë të shkohet drejt radikalizmit aq më i “lumtur” do të jetë fundi, por Ilir Meta ndoshta mendon ndryshe.