Avioni luftarak serb rrëzohet mbi Preshevë, nuk dihet numri i viktimave

  0
  375

  Sot në orët e para ështe gjetur i rrezuar nje avion luftarak ne Preshevë, pikërisht në fshatin Osllarë. Fshatarët kanë rrëfyer se nuk e dinë sa qe ora, përveçse se ishte natë por dëgjuan një zhurme të madhe dhe ndien se toka u drodh.

  Gazetari i agjencisë së lajmeve “Pesheva Jonë” ishte para zjarrëfiksve dhe policisë; ai ka arritur në vendin e ngjarjes ku është para aeroplani i rrëzuar në fshatin Osllarë ne Luginen e Preshevës.

  Duhet thene se diten e merkure, në qiellin e Preshevës u panë avione luftarak serb duke fluturuar në një distancë të ulët ajrore, afër kufirit me Kosovën.

  Numri i viktimave ende nuk dihet, per shkak te djegjes se avionit gati ne terësi
  Ne vendin e ngjarjes me pas kane dalur edhe pushtetaret lokal te Komunes se Preshevës. Ata kane deklaruar se “na e ka marr mendja se do te ndodhe dicka, se Serbia ishte que peshe..”.. Dite me pare liderët shqiptare kane reaguar pas provokimeve te avioneve luftarak mbi Preshevë, duke bërë thirrje autoriteteve serbe t’mos e keqpërdorin hapësirat e komunës së Preshevës për demonstrimin e forcave ajrore.

  Këta avion luftarak mbi Preshevë ua kthyen kujtimet e luftës banorëve të Lugiunës, pasi që nga ajo kohë, nuk ka pasur fluturime të avionëve luftarak serbë, por, edhe në Kosovë kjo bëri bujë të madhe, pasi të gjithë e shihnin si provokim të radhës të Serbisë, pas arrestimit të Marko Gjuriçit. Priten reagimet e para nga autoritetet.