Bima e “rinisë së përhershme”,bima që ushqen, kuron,dhe rigjeneron qelizat e trupit, Iufton diabetin, aneminë, artritin dhe mbron mëlçinë

0
713

Përveç kësaj për të qenë të dobishëm për anemi, për të zvogëluar efektet e stresit në organizmin tonë, dhe për sëmundjet që lidhen me një acid urinik të tepërt të tilla si përdhes.Përfitimet e gjëmimit të gjelbër.

Një nga përfitimet kryesore shëndetësore të koprës së gjelbër është se ndihmon në uljen e nivelit të kolesterolit në gj.ak.

Kjo fabrikë stimulon gjithashtu sistemin e tretjes, përshpejtimin e metabolizmit dhe rritjen e peristaltikës intestinale …

Falë përmbajtjes së lartë të klorofilit, përmirëson qarkullimin e gj.akut, duke parandaluar formimin e ateromave në muret arteriale.

Gjithashtu favorizon el.iminimin e lëngjeve, toksinave dhe mbeturinave të grumbulluara nga trupi.

Përdorimi i hithres:për të stimuluar sistemin e tretjes,
mbrojtjen e mëlçisë, duke favorizuar prodhimin biliar dhe stimulimin e tretjes,për të ndaluar diarrenën.

Për të ndaluar gja.kderdhjen dhe për të parandaluar rrjedhjen e pakontrolluar të gj.akut, përdoret për çrregullime të hundës, hemofilisë dhe menopauzës,për trajtimin e aterosklerozës,për të përmirësuar qarkullimin e gjakut për të Iuftuar diabetin,për anemi,

për të rritur rrjedhjen e qumështit në foshnje,për hipertrofinë e prostatës,për sëmundjet që lidhen me acid urinës të tepërt, gurë në veshka, përdhes, artrit, osteoartriti, reumatizmi … etj,për të reduktuar episodet depresive në sëmundjen Alzheimer për impotencë.Jashtë, përdoret hithra jeshile:

– Në kujdesin e lëkurës, ajo eliminon imperfections të tilla si granites, ekzemë Herpes, skuqje, puçrra fytyre.

– Të rigjenerohet kokës dhe të luftojë problemet e flokëve të tilla si zbokth, seborrhea, humbje e flokëve, për të ulur dhimbjen e nervit shiatik.

SI TË PËRZGJEDHNI INFUZIONET NATYRALE.Përbërësit:3 lugë çaji gjethe të tharagjysmë litër ujë.

Përgatitja dhe përdorimi:Lereni tenxherenme uje ne temp te larte derisa të vlojë. Vendosni gjethet e hithrave në një çajnik. Hidh ujë të valë mbi gjethe hithër dhe mbuloni. E le të qëndrojë për 10 minuta, filtruar dhe pirë.

Përveç kësaj, duke pirë infuzionin e hithrave të gjelbërt, ju mund të përgatitni një pirë hithër ose lëng me gjethet e tij. Për ta bërë këtë, vendosni 2 gota gjethe të hidhur të freskëta plus 3 gota ujë dhe përpunoni me blender. Filtrojeni dhe shijoni lëngun e hithrave të gjelbërt.

Me siguri ju nuk i njihni të gjitha këto përfitime që përmendim këtu, sepse falë kësaj bime të fuqishme mund të përfitoni gjithashtu.

Mos harroni të ndani në mënyrë që shumë njerëz të mund të përfitojnë gjithashtu.