Brenda trenit të jashtëzakonshëm e plot mister të Kim Jong Un

  0
  353

  Lideri i Koresë së Veriut Kim Jong Un zhvilloi vizitën e parë jashtë vendit prej kohës kur erdhi në pushtet në vitin 2011.

  Ai vizitoi Kinën, aleaten kryesore të Koresë, ku u takua me presidentin Xi Jingping.

  Në fillim vizita ishte plot mister pasi nuk kishte asnjë konfirmim nga palët, por më vonë gjithçka u konfirmua si nga Kina ashtu edhe Korea e Veriut.

  Ajo që tërhoqi vëmendjen e mediave botërore ishte mjeti me të cilin Kim udhëtoi në Kinë. Ishte një tren që rrallë e kemi dëgjuar të përdoret nga liderat botërorë.

   

  Por veçse ai nuk është një tren dosido. Ai është plot luks dhe i blinduar mbi të gjitha. Ky tren ka plot 90 vagona, dhe shoqërohet nga dy trena të tjerë me roja.

  Shpejtësia e trenit është vetëm 60 km/h pasi është shumë i rëndë. Treni ka brenda teknologji të lartë edhe pse dihet shumë pak për të.

  Kim vendosi të lejojë kamerat brenda tij teksa ndodhej në Kinë./a.m./noa.al/