‘Ç.mendet’ ish kryeministri, në ditën e Gërdecit, e frlkshme ajo çka paralajmëron: Cunami do mahnisë botën

  0
  328

  Ish-kryeministri Sali Berisha ka kyçur gojën edhe këtë përvjetor të tr.agjedisë më të tme.rrshme të demokracisë, Gërdecin.

  Ndonëse kanë kaluar plot 11 vite nga tra.gjedia e Gërdecit, që mori 26 jetë të pafajshme dhe pl.agosi shumë të tjerë e shf.arosi një fshat të tërë, ende Sali Berisha nuk ka bërë një “mea culpa” publike.

  Në atë kohë kryeministër i vendit, në emër të qeverisë së tij, Berisha pranoi dhe firmosi hapjen e fabrikës së demontimeve, në të cilën ishte i përfshirë edhe djali i tij, Shkëlzeni.

  Edhe pas 11 vitesh, Sali Berisha dhe djali i tij Shkëlzeni, jo vetëm që nuk janë detyruar të japin llogari para drejtësisë, por nuk kanë bërë as edhe një falje publike.

  Përkundrazi, në vend të faljes për jetët e marra dhe tm.errin e shkaktuar, ku shumë njerëz vuajnë edhe sot pasojat, Sali Berisha vijon me deklaratat e fr.ikshme, duke tm.erruar edhe më shumë shqiptarët.

  Në një mesazh të fundit në rrjetet sociale, Berisha flet për protestën e ditës së nesërme të opozitës, ku paralajmëron një cunam, që sipas tij, do të mahnisë gjithë botën.

  “Protesta historike e opozites nepermjet mediave te medha po fiton mendjen dhe zemren e komunitetit nderkombetar dhe ka damkosur na.rkoshtetin e regjimit te kakistokracise. Revolucioni i pandalshem po ecen drejt fitores! Cunami i dates 16 mars do mahnise boten!”, shkruan Sali Berisha, në vend të faljes për tra.gjedinë më të madhe të demokracisë.

  Në këtë mënyrë, Sali Berisha ka shmangur edhe këtë përvjetor tra.gjedinë e Gërdecit, duke vijuar me egërsinë që e karakterizon të tm.errojë shqiptarët.

  Në fakt, ai e di se një ditë do të japë llogari për Gërdecin dhe të gjitha kr.imet, që ka shkaktuar këto 29 vite në pushtet dhe kjo ditë nuk do të jetë e largët.

  Drejtësia e re, me SPAK dhe BKH, do të go.dasë të gjithë kupolën politike, me në krye Sali Berishën, politikanin më famëkeq të Shqipërisë dhe shqiptarëve./Pamfleti