“Çmenden” shqiptarët, i vënë flakën burgut në Genova

  0
  379

  Një grup të burgosurish shqiptarë i kanë vënë flakën një qelie në burgun e Marassit në Genova, por ndërhyrja e menjëhershme e policisë shmangu pasojat e rënda.

  Sipas autoriteteve të burgjeve, autorët janë “shtatë të burgosur shqiptarë tashmë të njohur për akte të tjera të ngjashme”.

  Njoftimi thotë se zjarri u vu në shenjë proteste ‘kundër një kontrolli special në qeli që solli zbulimin e një celulari dhe të një cigareje hashash’.

  “Pasi i vunë zjarrin tavolinës dhe objekteve të tjerë, të burgosurit hodhën bombola të ndezura në korridor, duke e mbushur me tym, dhe sikur të mos kishim hapur të gjitha dritaret mund të ishte bërë shumë e rrezikshme”, thotë policia.

  Një nga shtatë të burgosurit është i dënuar për vrasje në tentativë.