/Çmendet moti/ Bie borë në mes të gushtit, ndodh fenomeni i rraIIë (Video)

Çmendet moti/ Bie borë në mes të gushtit, ndodh fenomeni i rraIIë (Video)

Një fenomen mjaft i rrallë ka ndodhur të premten në jug të Brazilit.

Banorët e Curitiba dhe Tijucas Do Sul kanë dalë të festojnë rënien e dëborës mbrëmjen e së premtes.

Ndërkohë në zonën e Rio Grande do Sul regjistroi edhe temperaturat më të ulta, në -8 gradë celcius.

Metereologët brazilianë dhe autoritetet përkatëse kanë lëshuar sinjalet e emergjencës për disa zona jugore të vendit si pasojë e motit mjaft të ftohtë.

Autoritetet i kanë bërë thirrje banorëve që të qëndrojnë në shtëpi, për t`i shpëtuar të ftohtit historik që ka goditur vendin.

Brazili njohet si një nga vendet më tropikale për temperature të larta dhe plazhe të mbipopulluar.

https://platform.twitter.com/embed/index.html?dnt=false&embedId=twitter-widget-0&frame=false&hideCard=false&hideThread=false&id=1296629984451321856&lang=en&origin=http%3A%2F%2Finfoworldtoday.com%2Fcmendet-moti-bie-bore-ne-mes-te-gushtit-ndodh-fenomeni-i-cuditshem-video%2F&partner=ogwp&theme=light&widgetsVersion=223fc1c4%3A1596143124634&width=550px