February 26, 2024
Lajme

DaΙin ραmjet tronditëse të νrasjeve në Bruksel, zbαrdhen detaje të reja (Video)

Dy persona vdiqën të hënën në mbrëmje në Bruksel pas të shtëna me armë zjarri që ndodhën jo shumë larg Place Sainctelette, tha policia, duke konfirmuar informacionin e dhënë nga disa media.

Sipas informacioneve të para të njohura, të shtënat u qëlluan rreth orës 19:15 pranë Place Sainctelette, Bulevardit d’Ypres dhe Bulevardit du Ninième de ligne, pranë ndërtesave të Vlaams Woningsfonds (Fundi Flaman i Strehimit).

Në vendngjarje kanë mbërritur në masë të madhe shërbimet e emergjencës. Asnjë i dyshuar ende nuk është arrestuar.

Sipas informacioneve të Le Soir, policia po favorizon gjurmët e terroristëve.

Mësohet se operacionet janë duke u zhvilluar. Në disa video të postuara në rrjetet sociale, i dyshuari pretendon se i përket Shtetit Islamik. “Ne jetojmë për fenë tonë, ne vdesim për fenë tonë, faleminderit Zotit”, tha ai në njërën prej tyre.

Antoine Iseux, zëdhënës i qendrës kombëtare të krizave, i kontaktuar nga Le Soir rreth orës 21:00, pohon se institucioni ishte informuar drejtpërdrejt nga zona e policisë Bruksel-Ixelles.

“Ne po monitorojmë situatën. Për momentin, dosja është ende duke u ndjekur nga prokuroria publike e Brukselit,” shpjegon ai. Një analizë kërcënimi u kërkua nga Ocam, organi për analizën e kërcënimit.

Kryeministri, ministri i Brendshëm dhe i Drejtësisë janë aktualisht në qendrën e krizës për të monitoruar situatën.

Në imazhet e bëra nga një banor lokal, mund të shohim një burrë me një xhaketë portokalli fluoreshente dhe një helmetë të bardhë, një armë në dorë.

Duke zbritur nga një skuter, ai dyshohet se ka qëlluar disa herë në rrugë. Disa persona u strehuan në sallën e hyrjes së një ndërtese dhe sulmuesi i ndoqi për të qëlluar sërish në këtë sallë, veçanërisht në drejtim të një personi në tokë.

https://twitter.com/visegrad24?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1713992678440866172%7Ctwgr%5Eae9b3f638f9531421beb623d04b23720d8178c98%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fshqiperia-ime.com%2Fdalin-pamjet-tronditese-te-vrasjeve-ne-bruksel-zbardhen-detaje-te-reja-video%2F

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *