Dikur ua kishte frikë e tërë bota, shikoni sot si ‘kalben’ qindra pjesëtar të ISIS nëpër kampe (Foto

  0
  851

  Gjykatat në Irak deri më tani kanë dënuar me vdekje më shumë se 300 njerëz ish-pjesëtar të ISIS. Dhjetëra shtetas të huaj janë mes atyre që u është thënë ky dënim, duke përfshirë një numër të madh të grave.

  Dy gjykata në Mosul dhe Bagdad kanë gjykuar të dyshuarit që nga janari. Në total 103 të huajve u është dhënë dënimi me vdekje, ndërsa për 185 të tjerë janë dhënë dënime me burg të përjetshëm, shkruan Metro.uk, transmeton Indeksonline.

  Në një gjykatë tjetër në Mosul, 212 njerëz janë dënuar me vdekje, kryesisht për pjesëmarrje në Shtetin Islamik pas çlirimit të zonës nga forcat irakiane në korrik dhe gusht.

  Mosuli ishte shtëpia e dy milion njerëzve përpara se të pushtohej në 2014 nga Shteti Islamik i cili shpalli një ‘kalifat’ që shtrihej në Sirinë fqinjë.

  Kryeministri Haider al-Abadi shpalli fitoren e plotë mbi grupin dhjetorin e kaluar pasi forcat irakiane kanë larguar mbetjet e tyre të fundit nga vendi.

  Që atëherë, grupet e të drejtave të njeriut kanë akuzuar forcat irakiane dhe të tjera rajonale për mospërputhjeve të provave në proceset gjyqësore dhe gjykimet me të meta që çojnë në bindje të padrejta.

  Këshilli i Lartë Gjyqësor i Irakut tha të mërkurën se gjykatat penale që bien nën Gjykatën Federale të Ankesave të Ninevës, juridiksioni i së cilës përfshin Mosulin, kishin vendosur deri më tani në një total prej 815 rastesh pasi rimëkëmbjes së zonës nga Shteti Islamik.

  ‘Statistikat tregojnë se gjykatat penale ka shqyrtuar 815 raste ku 212 janë dënuar me vdekje. 150 të tjerë u dënuan me burgim të përjetshëm “, tha zëdhënësi i gjykatës Abdul-Sattar al-Birqdar. /Indeksonline/