/E frίkshme! Ky shtet godίtet nga një tέrmet 7.1 bαllë, dhe pasΙëkundje të forta

E frίkshme! Ky shtet godίtet nga një tέrmet 7.1 bαllë, dhe pasΙëkundje të forta

Një tërmet me magnitudë 7.1 ka goditur 63km në lindje të Pondaguitan në Filipine, sipas Shërbimit Gjeologjik Amerikan (USGS), me një paralajmërim për tsunami.

Sipas Guardian, tërmeti ishte në një thellësi prej 65.6 km dhe Instituti Filipinas i Vullkanologjisë dhe Sizmologjisë paralajmëroi se priten dëme dhe pas goditje të tjera.

Shërbimi Kombëtar i Motit në SHBA tha se nuk kishte rrezik nga një tsunami për bregun perëndimor të SHBA-së nga tërmeti.

Agjencia e Menaxhimit të Emergjencave në Haëaii tha se Haëai gjithashtu nuk përballet me asnjë kërcënim për cunami.