/E FUNDIT/ N dahet nga jeta aktori i njohur shqiptar

E FUNDIT/ N dahet nga jeta aktori i njohur shqiptar

Është nd arë nga jeta në moshën 63-vjeçare aktori Agim Muji, vëllai i artistes Yllka Muji. Lajmin e ka bërë të ditur Gjergj Zaharia, ish-kunati i Agim Mujit, i cili shprehet se Agimi hu.mbi jetën nga një at.ak ka.rdiak.

Agim Muji ka ndërruar jetë mëngjesin e djeshëm në kryeqytetin e Italisë, Romë. Agimi jetonte prej vitit 1990 ne Itali, i larguar me hapjen e ambasadave.

Në moshe fare të re, Agimi luajti në një serë filmash, midis të cilëve në filmin “Malet me blerim mbuluar”.

Agim Muji mbaroi studimet për pikture dhe u shqua për talentin e tij, duke u paraqitur në shume ekspozita si ne Itali dhe France. Me datë 27 tetor ishte planifikuar hapja e një ekspozite në Paris me Zamir Matin, por që nuk arriti ta realizonte dot.

Agim Muji ishte një personazh i njohur. Ai ka interpretuar në filmin shqiptar 1970 “Malet me blerim mbuluar” bashke me motrën e tij Yllkën, në te njëjtin rol si në jete, motër e vëlla. Agimi luante rolin e Zenelit.