E FUNDIT/ Pυtin fut në lojë nëndetësen bërthamόre ruse Belgorod, NATO në gαtishmëri të lartë

Nëndetësja ruse me energji bërthamore K-329 Belgorod po lëviz në detet e Arktikut dhe ekziston dyshimi se misioni i saj është të testojë raketën siluruese Poseidon, e aftë të mbajë koka bërthamore dhjetë mijë km larg. Kështu thuhet në një raport të NATO-s, të cituar nga La Repubblica, sipas të cilit Aleanca është në gatishmëri dhe monitoron çdo lëshim të mundshëm të silurëve nga nëndetësja. 184 metra i gjatë dhe 15 metra i gjerë, Belgorod mund të lundrojë nën ujë me rreth gjashtëdhjetë kilometra në orë dhe me një autonomi praktikisht të pakufizuar. Besohet se mund të qëndrojë 120 ditë pa u kthyer në sipërfaqe.

Dita e 221 e luftës

Lufta në Ukrainë vjen sërish në ditën e 221-të në shenjën e kundërofensive dhe bombardimeve të Ukrainës. Ndërkohë, nëndetësja ruse me energji bërthamore K-329 Belgorodlëviz në detet e Arktikut dhe ekziston dyshimi se misioni i saj është të testojë raketën siluruese Poseidon, e aftë të mbajë koka bërthamore dhjetë mijë km larg. Pas çlirimit të Lyman, në Donetsk të sapo aneksuar nga Moska, Zelensky ngre me vendosmëri tonin e përplasjes dhe u drejton një paralajmërim rusëve: “Nëse nuk e zgjidhni problemin tuaj me atë që filloi luftën, d.m.th.Putin, do të vriteni një nga një.” Ndërkohë, ambasadori rus në Itali Sergei Razov u thirr të hënën në ministrinë e jashtme.

Kiev: Humbjet ruse kalojnë 60 mijë të vdekur

Ushtria ruse e vrarë në Ukrainë ka tejkaluar shifrën prej 60 mijë, sipas stafit ushtarak ukrainas të cituar nga Kyiv Independent në buletinin e saj të përditshëm. Nëse shifra do të konfirmohej, do të ishte, në pak më shumë se shtatë muaj, më shumë se katërfishi i humbjeve totale sovjetike të pësuara në luftën pothuajse dhjetëvjeçare në Afganistan (1979-1989), e cila arriti në rreth 15 mijë, sipas zyrtarëve. figura të BRSS.