/E fundit: “Qindra tanke dërgohen në kufi me Greqinë”! Reagon Ankaraja

E fundit: “Qindra tanke dërgohen në kufi me Greqinë”! Reagon Ankaraja

Më sy e veshë për cdo lëvizje nga Turqia dhe Greqia.

Pasditen e sotme në mediat turke u raportua lajmi se Forcat e Armatosura filluan transportimin e tankeve nga kufiri me Sirinë në atë me Greqinë.

Sipas tyre 2 autokolona me 40 tanke filluan zhvendosjen, por më Ankaraja reagoi duke sqaruar se lëvizja ishte e planifikuar më parë dhe se nuk kishte lidhje me dërgimin e ushtrisë në kufirin grek.

Megjithatë përplasja mes Greqisë dhe Turqisë vazhdon të thellohet pas konfliktit për detin në Mesdheun Lindor.null

Më herë Presidenti Erdogan kërcënoi hapur duke thënë se Turqia ka fuqinë politike dhe ushtarake që të grisë hartat që i imponohen.

Ndërsa kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis kërkoi dialog pa shantazhe.