“E ma sakrojηë” për një foto, shkodraηίa ka një mesαzh për gjithë υ. αjzat e shëηdosha

Ajo foto me bikini e shkodranes Brigela Demaj, ka ngjallur reagime masive në rrjetet sociale. Shumica kanë qenë dashamirëse por shumë aspak pozitivë.

Madje, disa kanë shkuar aq larg, sa i kanë kërkuar ta heqë menjëherë foton e profilit, të bezdisur a të kompleksuar nga disa kile më shumë të Brigit e cila njihet jo vetëm në Shkodrën e saj por edhe më gjerë për talentin në fotografi.


Shkodrania është një fotografe e shkëlqyer dhe nismëtare e shumë nismave që lidhen me pabarazinë e diskriminimin.

Nisur nga reagimet, Brigela ka kthyer për të gjithë, një përgjigje që duhet ta lexojë çdo vajzë për mesazhin e madh që përcjell. “Ne jemi të bukur siç jemi dhe s’i detyrohemi asgjë askujt.

😄

Mënyra se si dukemi është zgjedhje e jona dhe vetëm e jona”. Mesazhi i plotë i Brigela Demaj: Me duket shume banale me sqaru gjana te cilat duhet te jene te kjarta si drita e diellit, gjithsesi nuk asht hera e pare qe edukoj njerez 

Ah, dhe kjo sigurisht nuk asht nji tentative me peshku komente “Je shume e bukur ashtu sic je”.

Nuk kam nevoje me me than njeri qe jam e bukur, sepse e di qe jam. Tetan ata qe me njohin personalisht, e dijne se sa modeste jam, gjithsesi e ndij shume te nevojshme me than me sinqeritet te plote, qe jo vetem

nuk me prekin ne asnji lloj forme komentet negative te dikujt mbi paraqitjen teme, por as pershtypje nuk me bajn. Ndjenja e vetme qe kam asht njifare keqardhjeje per intelektin e tjetrit dhe intelektin e njerezve qe me rrethojne pergjithesisht.

Une jam nji nder mijera gra ne bote te cilat nuk duken si ne revista, biles, as grate e revistave nuk duken si ne revista.

Une, si nji nder keto mijera gra, nuk i detyrohena askujt paraqitjen e nji kukulle Barbi, nuk i detyrohena askujt asgja, ne fakt. Une e kam shkeput me kohe e me vakt kontraten e pashkrume me burra te cilet

me tregojne se si duhet te dukem (ose gra bartese te ketij mentaliteti te shpikun nga burrat). Trupi jem asht i jemi dhe vetem i jemi, paraqitja jeme asht zgjedhje e jemja dhe vetem e jemja, dhe vetem une e vendosi sa e bukur jam.

Tashti, per tu rikthy te fotot e mia me te cilat ju duhet te mesoheni sepse vera asht e gjate, jam e sigurt qe nuk jam vajza e pare qe shikoni ne rroba banje.

Pra, ku qendron lajmi sensacional e nji vajze ne rroba banje? Ah, asht mbipeshe, nuk ka fotoshopu fotot, dhe nuk ka ba as perpjekjen ma te vogel me u duk ashtu sic te tjeret mendojne se asht mire me u duk.

Ajo qe nuk po kuptohet ketu, asht qe fotot, si cdo gja tjeter, nuk postohen per ju, po per kokrren e qefit tem, si manifestim i dashnise dhe simpatise qe une kam per vedi. Pra, as qe du komente nga te tjeret, qofshin pozitive apo negative. Uroj qe ta arrini ndonjihere kyt status mendor qe gezoj une.

Tjetra gja qe nuk po kuptohet, asht qe, nese une postoj nji foto ku jam thjesht.. vetja jeme, nxis dike tjeter me e dasht vedin dhe mos me ra pre e stereotipeve idiote te shoqerise, e sinqerisht, uroj me gjithe zemer qe te kete plot njerez si une.

E deshiroj dhe enderroj nji dite kur grate, than popullorshe, s’kane me ju pjerdh ne menyre absolute, kur s’do kete ma diskutime mbi fundet e grave, shamite, kodet e veshjes e norma e ligje te shpikuna nga burrat per trupin e grave, nji dite kur grate do te jene pronaret e vetme e absolute te trupit te tyne.

Nderkohe mu personalisht si Brigele, mundeni mos me me ca bythen online, se nuk shquhem per temperament te mire dhe keni me perfundu gjithmone te tallun e te perqeshun publikisht. Tash, shijojeni veren dhe mbani funksionimin e dy organeve tuja ne proporcion te drejte, gojen dhe trunin. Nese truni asht sa ai i nji peshku, sikur s’ka sens me fol shume.