November 30, 2023
Lajme

E rëndë/ HeΙmohen dhjetëra nxënës të një shkolle të mesme

Të paktën 57 nxënës u helmuan nga një substancë e paidentifikuar në një shkollë të mesme rurale në shtetin jugor meksikan të Chiapas, sipas autoriteteve lokale.

Helmimi masiv të premten ishte i treti në shkollat ??e Chiapas-it i raportuar në mediat lokale gjatë dy javëve të fundit, duke i trembur nxënësit dhe duke shkaktuar zemërim nga prindërit. Instituti Meksikan i Sigurimeve Shoqërore tha të premten se 57 studentë adoleshentë në komunitetin rural të Bochil kishin mbërritur në një spital lokal me simptoma të helmimit. Një student në një gjendje “delikate” u transferua në një spital në kryeqytetin e shtetit ndërsa pjesa tjetër ishte e qëndrueshme, tha instituti.

Autoritetet nuk spekuluan për një shkak, por mediat lokale thanë se disa prindër besojnë se nxënësit ishin të ekspozuar ndaj ujit ose ushqimit të kontaminuar.

“Ne jemi të indinjuar nga këto ngjarje,” thanë në një deklaratë drejtuesit e Bochil, duke shtuar se ata po bashkëpunojnë me një hetim të prokurorit të shtetit.

Videot që qarkulluan në mediat sociale treguan një skenë kaotike në të cilën të rriturit që mbanin adoleshentë me uniforma shkolle nxituan nëpër korridorin e spitalit mes britmave ankthioze.

Prokuroria e shtetit tha në mediat sociale të shtunën se kishte kryer 15 provime toksikologjike, të cilat kishin dalë të gjitha negative për drogë të paligjshme, pas raportimeve të qarkulluara në mediat lokale dhe në mediat sociale se studentët kishin rezultuar pozitivë për kokainë.

Në një video në Facebook të shtunën, dhjetëra prindër u mblodhën në fushën e basketbollit të shkollës së mesme, duke kaluar një mikrofon teksa kërkonin përgjigje nga autoritetet ndërsa mbi një duzinë policë, disa me mburoja, shikonin. Një burrë në video tha se vajza e tij ishte helmuar dhe ishte pozitive për kokainë në një laborator privat, së bashku me studentë të tjerë.

Zyra e prokurorit të shtetit tha se do të vazhdojë testimin e studentëve, por nuk iu përgjigj pyetjeve në lidhje me ngjarjet e mëparshme të helmimit Që nga 23 shtatori, mediat lokale kanë raportuar dy raste të mëparshme të helmimit masiv në qytetin Tapachula, duke prekur dhjetëra studentë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *