Ëmbëlsirë e ngrirë

  0
  557

  Përbërësit:
  200 gr çokollatë për zierje
  150 gr cokollate e forte e zeze e coptuar
  600 ml ajke e embel
  20 gr sheqer pluhur
  4 luge leng portokalli
  1 luge levore portokalli ne rende

  Për glazuren:
  150 gr çokollatë për zierje
  90 gr margarin

  Udhëzimet:
  Se pari tundim ajken e embel derisa te trashet. Shtojme sheqerin pluhur dhe vazhdojme me perzierjen.

  Shtojme dhe lengun dhe levoren e portokallit. Cokollaten per zierje e shkrijme mbi avull dhe e shtojme tek ajka e tundur. Shtojme dhe cokollaten e zeze te coptuar ne copeza te vogla. Tani perziejme me tel dore ngadale.

  Kallepin per embelsira me madhesi 24 e mbulojme me foli – fundin dhe skajet e kallepit. Me pas vendosim masen me ajken dhe cokolaten e shkrire ne kallep te mbuluar. Kallepin e fusim ne ngrirje te thelle per 3 ore.

  Pak para se ta marim embelsiren nga ngrirja e thelle pergadisim glazuren me shkrirjen e cokollates mbi avull dhe pastaj e perziejme me margarinen e zbutur dhe e perziejme mire derisa te bashkohet mire cokollata me margarinen.

  Pastaj e marim embelsiren nga ngrirja, e kthejme permbys kallepin ne menyre qe embelsira te bie mbi tabaka dhe largojme folien. Persiper qesim glazuren, e shtrijme mire me luge dhe embelsiren e kthejme ne ngrirje edhe per 30 minuta derisa te formesohet mire cokollata.

  Para servimit, do ta nxjerrim ne momentin e fundit, dhe do ta servojme te ftohte duke freskuar keshtu veten dhe miqte.