/Flamur Noka takon mësuesit pa respektuar rreguIIat: Basha do u japë nga 700 euro

Flamur Noka takon mësuesit pa respektuar rreguIIat: Basha do u japë nga 700 euro

Në takim me mësues dhe përfaqësues të arsimit në Kamëz pa respektuar rregullat kundër koronavirusit, selia blu njofton se drejtuesi politik, Flamur Noka diskutoi rreth çështjeve dhe problematikave më shqetësuese të arsimit. Noka u shpreh se sot, për fat të keq, Shqipëria po përballet me një arsim të shkatërruar.

“Asnjë investim, asnjë kontribut, qoftë tek ju si arsimtarë për t’ju ndihmuar në punën tuaj, qoftë edhe në rritjen e pagave dhe të pensioneve. Arsimi, jo vetëm në Kamëz, por kudo është në gjendje të mjerueshme.

Është e dhimbshme të shohësh, se si pas 8 vitesh qeverisje, Rilindja shet si investim te saj, rikonstruksion e një shkolle të financuar nga UNDP.null

https://youtube.com/watch?v=kh290N37WCs%3Ffeature%3Doembed

Aq të paskrupuj janë, sa përfaqësuesit e UNDP u detyruan të reagojnë, duke u thënë se investimi nuk është i qeverisë, por i UNDP.

Reforma jonë në arsim do të bazohet në disa pika kryesore. Do të rrisim pagat për të gjithë mësuesit. Në qeverisjen e Partisë Demokratike nuk do të kete rrogë mësuesi nën 700 euro.

Ky është një zotim i studiuar dhe me Lulzim Bashën kryeministër, do të bëhet realitet. Ne do të bëjmë gjithçka që dinjiteti i mësuesit të mos nëpërkëmbet, siç ka ndodhur në këta 8 vjet. Do të bëjmë gjithçka që kushtet e mësimdhënies të jenë optimale” tha Famur Noka./ db/ Abcnews.al