/Greqia apo Turqia, kush është më i fortë ushtarakisht? Shihni këtë VIDEO

Greqia apo Turqia, kush është më i fortë ushtarakisht? Shihni këtë VIDEO

Askush nuk e dëshiron konfliktin ushtarak, por çfarë do të ndodhte nëse do të niste një luftë mes Greqisë e Turqisë? Nuk jemi si 100 vjet më parë dhe lufta tani është më e sofistikuar, elektronike dhe më e shpejtë, pa problemet e lëvizjes së njerëzve dhe pajisjeve. Greqia ka 308 avionë luftarakë dhe aeroplanë të tjerë, përfshirë 150 F-16 sipas Master Nation dhe Armed Force EU.

Turqia ka 465.

Greqia ka 159,000 personel të forcave të armatosura. Turqia ka 610,000.

Greqia ka 39 helikopterë sulmi. Turqia ka 36.

Greqia ka 1.244 tanke. Turqia ka 3.763.

Greqia ka 11 nëndetëse. Turqia ka 13.

Asnjëra nuk ka një aeroplanmbajtëse, por ndajnë Egjeun dhe Mesdheun Lindor.

Pilotët luftarakë grekë janë të aftë, të renditur më të mirët në botë, madje me një çmim, Top Gun nga NATO, aleanca mbrojtëse të cilës i përkasin të dy vendet dhe që nuk ka pranuar të ndërhyjë.

Greqia në vitin 2019 rinovoi një marrëveshje bashkëpunimi ushtarak me Shtetet e Bashkuara dhe SHBA. Marina ka një bazë në Gjirin Souda në Kretë, por Presidenti Donald Trump ka ‘afrimitet’ me Erdoganin, të cilin ai e quan mik.

Atëherë, çfarë do të ndodhte nëse shpërthente një konflikt, aksidental ose jo?

Forcat e armatosura të Greqisë, pësuan shkurtime të buxhetit gjatë një krize gati dhjetëvjeçare ekonomike.

‘Greqia mund të mbrojë … territorin e saj për sa kohë që ‘lufta’ nuk zgjat shumë. Greqia duke qenë një vend më i vogël me një ekonomi të dobët nuk mund të përballojë një luftë të zgjatur’, tha Ioannis Michaletos, një bashkëpunëtor i Institutit për Analizën e Mbrojtjes dhe Sigurisë dhe Qendrës Mesdhetare për Analizë Strategjike dhe Inteligjencë në Athinë për National Herald.

‘Një luftë konvencionale nuk ka gjasa. Një luftë ‘hibride’ si ajo që po shohim tani me përdorimin e imigracionit dhe propagandës ka më shumë të ngjarë të vazhdojë,’ tha ai.

Ishujt Egje, si Skyros, Limnos dhe Samothraki, ai tha se janë baza avionësh si transportues me sisteme antitrale, raketa anti, ushtarë, etj. ‘

‘Egjeu është një kurth vdekjeprurës për lëvizje masive sulmuese turke. Ata rrezikojnë të bllokohen në një mori ishujsh nga ku do të bombardohen nga të gjitha anët, ‘tha ai. Pastaj është Marina Greke e frikshme.

‘E gjithë Marina Greke është kundër Turqisë, dhe Turqia duhet të ketë mjaftueshëm forca në detin e Zi dhe Mesdheun Lindor,’ tha ai, me anijet turke që duhet të kalojnë ngushticat e Dardaneleve ose ngushticat e Karpathos.

Ai tha se avantazhi i Turqisë qëndron tek fuqia e madhe njerëzore dhe rezervat, por duhet kohë për t’u mobilizuar dhe avantazhi zhduket në rastin e një luftë të shpejtë ose nëse NATO ose Shtetet e Bashkuara ndërhyjnë për ta ndaluar atë përpara se konflikti të bëhej shumë i dëmshëm.

Turqia bleu sisteme të mbrojtjes raketore S-400 të prodhuara ruse, nga një armik i NATO, por ai tha që ato nuk janë akoma funksionale. ‘I vetmi rast ku turqit janë më mirë se grekët janë dronët. Ata janë përpara grekëve ketu, ‘tha ai.

Kryeministri grek, Mitsotakis ka thënë se Turqia gjithashtu po nënvlerëson vendosmërinë e Greqisë dhe diplomacinë.

‘Qëndrimi ynë nuk duhet të keqkuptohet ose nënvlerësohet,’ tha ai, njoftoi Kathimerini. Ai shtoi ‘Forcat tona mund të mos provokojnë, por dinë si të reagojnë ‘.

‘NATO dhe BE nuk mund të qëndrojnë dhe të dëshmojnë shkatërrimin e ndërsjellë të dy anëtarëve. Ata do të hyjnë për të minimizuar ose ndaluar luftën’, tha ai.

https://youtu.be/RjQ2WaSemlg