Harrojeni tortën e Pavarësisë, shqiptarët sot thyejnë një tjetër rekord

  0
  378

  Me siguri të gjithë e mbani mend tortën gjigante në qendër të Tiranës me rastin e 100 vjetorit të Pavarësisë, rreth së cilës u mblodhën mijëra qytetarë për të marrë nga një copë.
  Torta 4 ton e cila do kushtoi 3.6 milionë lekë nuk arriti dot të hynte në Guinness.

  Mirëpo shqiptarët kanë gjetur një mënyrë tjetër për të qenë pretendentë të fortë të një rekordi të ri në Guinnes.

  Kjo pasi sot në Prishtinë po përgatitet një bakllava gjigante, në nder të Muajit të Ramazanit, që fillon më 16 maj.

  Bakllavaja do të ketë përmasa mbi 2 metra dhe e veçanta është se ajo do të ketë formën e hartës së Kosovës.

  Pritet që ajo të shërbehet duke filluar në orën 14:00 në sheshin “Nënë Tereza” të Prishtinës për 4500 persona.

  Organizimin e kanë bërë vullnetarisht disa të rinj nga Prishtina, të cilët kanë marrë mbështetje edhe nga një fabrikë për prodhimin e ëmbëlsirave.

  Deri tani rekordin për bakllavanë më te madhe