/Humbi jetën një orë pasi solli në jetë vajzën/ Gjykata merr vendimin e turpshëm për mjekët që u arr.estuan për vd.ekjen e 25-vjeçares

Humbi jetën një orë pasi solli në jetë vajzën/ Gjykata merr vendimin e turpshëm për mjekët që u arr.estuan për vd.ekjen e 25-vjeçares

Gjykata e Elbasanit ka lënë të lirë dy mjekët që u arr.estuan për vde.kjen e 25-vjeçares Rexhina Debrova.

Kujtojmë këtu se e reja ndërroi jetë pasi solli në jetë vajzën e saj. Por, mjeku kardiolog, Mehmet Ibaj dhe reanimatori Nikollaq Thana, janë liruar sot, pasi gjykata ndryshoi masën e sigurisë për ta.

Nga ana tjetër familjarët e 25 vjeçares Rexhina Debrova teksa zhvillohej seanca gjyqësore kanë protestuar para Gjykatës me foshnjën në krah.

Në fillim u tha se 25-vjeçarja pësoi atak kardiak, por familjarët e së ndjerës akuzuan mjekët për pakujdesi dhe neglizhencë. Ata shprehen se kadiologu erdhi tre orë me vonesë

Bashkëshorti i 25-vjeçares që vd.iq ka treguar se mjekët pas lindjes i kishin thënë se gjithçka shkoi mirë, ndërsa anestezisti ishte larguar para kohe.

Kurse autopsia tregoi se 25-vjeçares i ishte bllokuar një nga venat që çon gj.akun në mushkëri.

Sipas autopsisë, shkaku i vde.kjes ka ardhur nga koagulimi, mpiksja e gj.akut.