/Ja cfare po ndodh me kengetaren Parashivi Simaku. Kengetaren qe e donin te gjithe

Ja cfare po ndodh me kengetaren Parashivi Simaku. Kengetaren qe e donin te gjithe

Parashqevi Simaku ishte nje nga ikonat e medha te muzikes Shqiptare. Ajo ishte mjaft e talentuar dhe pothuajse te gjithe e donin.

Ajo u pëlqye dhe u duartrokit shumë ne ate kohe. Por pas largimit në SHBA, flitet se jeta e saj është vështirësuar vitet e fundit.

Dhe shteti shqiptar nuk është interesuar kurrë për shendetin e një prej simboleve të artit, në një kohë kur kultura dhe muzika po rrënohet gjithnjë e më shumë nga pseudoartistët e momentit.

Është raportuar pak vite më parë se ajo vuan nga paraliza faciale, që i ka prekur gojën. Per kete arsye ajo nuk përformon më në skena me këngët e saj.

Një këngëtare e përmasave si Parashqevi Simaku i mungon shume skenës shqiptare.

Pas largimit në SHBA, në fillim të viteve 90, ajo u rikthyene Shqiperi shumë rrallë.

Nuk dihet prej vitesh më asgjë për një nga këngëtaret ikonë të vendit tonë.

Edhe këtij muaji, që numëron ditët e fundit, ajo i këndoi një nga këngët simbol të rinisë së atëhershme, këngë që këndohet me nostalgji edhe sot.

Sepse e tillë ishte Parashqevia, për të mbetur në zemrat dhe memorien e popullit dhe publikut… ndoshta në përjetësi.