/Ja se si të përdorni limonin për të hequr njollat ​​nga fytyra juaj dhe për të pasur lëkurën e foshnjës

Ja se si të përdorni limonin për të hequr njollat ​​nga fytyra juaj dhe për të pasur lëkurën e foshnjës

Përfitimet e limonit janë të shumta për shëndetin, veçanërisht për sa i përket tretjes, humbjes së peshës, infeksioneve në fyt, tensionit të lartë, por edhe të lëkurës dhe flokëve. Ky përbërës i mrekullueshëm i detyrohet përmbajtjes se tij të lartë të antioksidantëve, fibrave dhe vitaminës C.

Këtu janë 3 mënyra të thjeshta për të përdorur limon për të përmirësuar pamjen e lëkurës tuaj:
Lëng limoni: Shtrydhni një limon në një tas dhe zhyt një top pambuku në të, pastaj fërkojeni atë në zonë me puçrra dhe lëreni për disa minuta. Lëreni të thahet. Përsëriteni këtë dy herë në javë për rezultate më të mira .

Feta limoni: Pritini një fetë limoni vendoseni në fytyrën tuaj, më pas fërkoni lëkurën me të për 2 deri në 3 minuta. Shpëlajeni me ujë të vakët në fund dhe bëni këtë proces dy herë në javë që lëkura juaj të shkëlqejë dhe të rivendosë shkëlqimin. Ju gjithashtu mund të bëni një maskë të fytyrës me lëng limoni, miell orizi dhe mjaltë dhe ta aplikoni në lëkurën e fytyrës 1 herë në javë për të trajtuar puçrrat dhe për të hequr njollat ​​e errëta nga lëkura juaj.

Maska e bardhë me limon dhe vezë: Ndani të bardhën nga të verdhën e vezës, rrihni të bardhën dhe shtoni 2 lugë çaji lëng limoni. Përziejini mirë, atëherë aplikoni maskën në formën e 3 shtresave në lëkurën tuaj një e nga një. Lëreni për disa minuta, pastaj shpëlajeni me ujë të vakët në fund dhe përsërisni procesin një herë ose dy herë në javë për ta bërë lëkurën tuaj më rrezatuese dhe për të luftuar rrudhat.