Ja si të përgatisni akullore në shtëpi

  0
  480

  S’ka asgjë më të mirë se një akullore në ditët e ngrohta që po vijnë. E pse të mos e përgatisim vetë?

  Një recetë e thjeshtë dhe e shpejtë që do t’ju bëj të shijoni një nga akulloret më të dashura, ato me shije të vaniljes.

  Përbërësit

  7-8 pluhur akulloresh

  2 gota qumësht

  3 vezë

  2 lugë nisheste

  2 lugë arra ose bajame të pjekura

  1 vanilje

  1 lugë gjalpë

  1 lugë reçel

  E derdhim qumështin në një tenxhere dhe e lëmë të vlojë, pas vlimit e largojmë dhe e lëmë të ftohet pak. Më pas rrahim vezët , hedhim nishestën, pluhurin e akulloreve dhe shtojmë qumështin me gjalp.

  I përziejmë dhe i lëmë të ziejnë, derisa të marrin valë, i heqim nga zjarri dhe pasi të ftohen pak, hedhim vaniljën, arra ose bajamet e pjekur, të shtypura.

  Masën e lëmë të ftohet dhe e vëmë në frigorifer të ngrihet.