/Kjo recetë e supës me hudhra është ARMlKU i të ftohtit, GRlPlT madje dhe VlRUSlT më të fortë!

Kjo recetë e supës me hudhra është ARMlKU i të ftohtit, GRlPlT madje dhe VlRUSlT më të fortë!

Në këtë artikull, ne do ju paraqesim një supë që do t’ju ndihmojë të harroni gjurmët e gr;ipit. Ai përmban qepë, trumzë, më shumë se 50 thelpi hudhra, si dhe limon! Është në gjendje të shk atërrojë çdo vi rus si gr;ipi, ftohjet e zakonshme dhe madje edhe norov;irus

Sipas një zbulimi të fundit nga Universiteti Shtetëror i Uashingtonit, hudhra është zbuluar të jetë 100 herë më efektive se antib iotikët më të mire, për lu ftimin e së;mundjeve që shk;aktohen nga ba;kteret.

Hudhra njihet gjithashtu për të ulur rre zikun e arterioskIerozës ose mp;iksjes së gj akut. Hudhra mund të lu ftojë probIemet e tretjes si për shembull di;arrenë, vi;ruset dhe ba;kteret të cilat shk;aktojnë ftohjet, gr;ipin dhe ve;shkat.

Këtu është receta jonë për supën me hudhra:Për 4 pjata nevojiten:2 lugë gjelle vaj ulliri,26 thelpi hudhra të paqëruara,2 lugë gjelle gjalpë organik,½ filxhan me xhenxhefil të freskët,½ lugë çaji me spec djegës pluhur,1 dhe ½ lugë çaji trumzë të copëtuar,2 ¼ filxhanë qepë me feta,½ një filxhan qumësht kokosi,26 thelpi hudhra të qëruara,lëngu i 2 limonave,3 ½ filxhanë me lëng perimesh

Përgatitja:

Së pari, duhet të ngrohni furrën në 200 gradë Celsius. Vendosni 26 thelpinjtë e hudhrave (të veshura) në një pjatë të vogël qelqi për pjekje.

Shto 2 lugë vaj ulliri. Shtoni pak kripë deti dhe lëreni atë të thahet. Mbulojeni enën me letër alumini. I piqni derisa hudhrat të marin një ngjyrë të artë dhe të zbuten. Kjo merr rreth 45 minuta kohë.

Pasi të jetë gati e lini të ftohet pak dhe më pas merrni çdo thelpi dhe e shtrydhni me duar. Kalojini në një tas tjetër. Tani shkrini gjalpin. Shtoni trumzën, qepën, xhenxhefilin dhe specin djegës.

Qepët duhet të bëhen të tejdukshme. Duhet t’ju marrë rreth 6 minuta. Tani bashkoni 26 thelpitë e hudhrave me ato që poqëm më parë. I lini rreth 3 minuta.

Me kalimin e minutave shtoni lëngun e perimeve dhe e trazoni mirë. Hudhra duhet të zbutet shumë. Ju merr gjithsej 20 minuta.

Kalojeni supën në blender për 30 sekonda. Pas kësaj e kaloni në një tigan dhe i shtoni qumështin e kokosit. E përzieni mirë. Rregullojini sipas dëshirës me kripë e piper. Në fund e shërbeni dhe sipër i shtoni lëngun e limonit.

Kjo supë mund të përgatitet edhe një 1 ditë më përpara. Ju mund ta mbani atë në frigorifer dhe ta përdorni kur të keni nevojë.

Hudhra është përdorur si një iIaç për një kohë shumë të gjatë. Ajo është përdorur nga egjiptianët e lashtë për të k;uruar rreth 22 së mundje të ndryshme. Punëtorët që punonin në piramida e përdorën atë për t’i mbajtur të shëndetshëm dhe për të përmirësuar energjinë dhe qëndrueshmërinë e tyre.

Grekët e lashtë gjithashtu e kanë përdorur atë kundër çrreguIIimeve të gj akut, inf;eksioneve, probIemeve të mu;shkërive, leprozës dhe pic kimeve të ins;ekteve. Ushtarët romakë e përdornin atë për qëndrueshmëri. Në Mesjetë, hudhra u përdor për të parandaluar infe;ksionet dhe përhapjen e tyre. Rusët e quajnë peni ciIinë ruse.

Sipas hulumtimeve në Universitetin e Floridës, hudhra është në gjendje të rrisë numrin e qeIizave T në qarkuIIimin e gj akut. Na ndihmon të lu ftojmë vi ruset dhe të forcohet sistemi im;unitar.