Kjo vajze tronditi boten pak kohe me pare,shikoni si duket ajo sot

  0
  364

  Një vit më parë fotoja e adoleshentes nga Jemeni, Saida Ahmed Baghili tronditi mbarë opinionin publik.

  Ajo vuante nga kequshqyerja dhe fotografia e saj bëri xhiron e rrjeteve sociale duke prekur zemrat e shumë njerëzve. Pas publikimit të fotos shumë organizata i erdhën në ndihmë Saidës.

  Ata u kujdesën që gjendja e saj shëndetësore të përmirësohej. 19-vjeçarja tani peshon 36 kg rreth 11 kilogramë më shumë se ç’peshonte tetorin e kaluar.

  Babai i Saidës ka thënë për Daily Mail: Para një viti ajo nuk ishte në gjendje as të fliste, tani ha vetëm qumësht dhe biskota sepse ka ende probleme me gëlltitjen.

  Saida është me fat sepse në Jemen ka ende fëmijë, të cilët vuajnë nga kequshqyerja . Një e katërta e popullsisë vdes nga uria, ndërsa 2,135 njerëz kanë vdekur nga kolera.