Ky 7-vjeçar kujdeset i vetëm për motrën e tij të plagosu pasi prindërit i braktisin, por jeta e tyre ndryshoi menjëherë pas kësaj fotoje

  0
  296

  “Motra, mos qaj më. Prindërit tanë nuk kujdesen për ne. Une do te kujdesem per ty. Do të jesh mirë. Nëse je e fortë, unë do te blej karamele. “Kjo ishte fjalët e rehati nga Zhao Wenjing për motrën e tij, Zhao Wenhui.

  11-vjeçarja Wenhui po luante me vëllanë e saj kur ajo papritmas ra nga shtrati dhe u rrëzua me kokë në dysheme.

  Dëmtimi i kokës me sa duket solli një tronditje ekstreme në trurin e saj që Wenjing kujtoi duke parë motrën e tij që rrëshqiti në dysheme, mezi në gjendje të lëvizte.

  Wenhuin e cuan në spital
  Për shkak të lëndimit, Wenhui duhej të shtrohej në spital. Dëmtimi e la atë në një gjendje shumë kritike; ajo nuk mund të ndalonte duke u dridhur. Ishte shumë e dhimbshme për një fëmijë të vogël si ai.

  Duke parë se motra e tij po vuante, Wenjing pastaj u përkul para Wenhui, duke i fshirë me lehtësi lotët e saj dhe duke pëshpëritur në veshin e saj: “Mami dhe Babi nuk kujdesen për ne. Une do te kujdesem per ty. Do të jesh mirë. Nëse jeni të fortë, unë do të blini karamele për ju. ”

  Pastaj, Wenjing puthi faqen e motrës së tij
  Përkundër kornizës së tij të vogël, ai mori të gjitha përpjekjet për të vënë motrën e tij në një karrige me rrota dhe e solli që të kthehej në lagjen

  Është shumë vështirë të shikosh këta fëmijë të vegjël duke u kujdesur për njëri-tjetrin pa prindërit e tyre pranë. Kuptohet që vëllezërit e motrat kanë jetuar në mënyrë të pavarur gjatë gjithë kësaj kohe.

  Babai i tyre i cili aktualisht punon në jug të Kinës nuk është kthyer në shtëpi për shumë vite. Ata gjithashtu nuk kishin kontakte me babanë e tyre. Për ta bërë atë më keq, nëna e tyre u largua gjithashtu nga shtëpia. Ata nuk kanë dëgjuar ndonjëherë prej saj.

  Wenhui dhe Wenjing aktualisht jetojnë me të afërmit e tyre dhe mbijetojnë përmes një pagesë të vogël mujore.

  Ndërsa shumica e fëmijëve janë të prishur dhe të mbuluar me dashuri nga prindërit e tyre, vëllezërit e motrat e kanë vetëm njëri-tjetrin të mbështeten.

  Lodrat dhe rrobat e reja mbeten si ëndrrat e tyre të largëta, gjëra që ata vetëm mund të ëndërrojnë dhe dëshirojnë në heshtje.

  Ndryshe nga disa nga vëllezërit e motrat, të cilët tentojnë të luftojnë me njëri-tjetrin për çështje të vogla, ata janë shumë të kujdesshëm ndaj njëri-tjetrit

  Wenjing i cili është djalë 7 vjeç është shumë i pjekur dhe i kuptueshëm. Ai shpesh ngushëllon motrën e tij kur Wenhui fillon të qajë për prindërit e tyre.

  Sa herë që fëmijët e moshuar ngacmojnë ose ngazëllejnë motrën e tij, Wenjing do të ngrihej për të dhe do ta mbronte atë nga fëmijët e çoroditur.

  Për Wenhui, Wenjing nuk është vetëm vëllai i saj, por edhe heroi i saj. Ajo gjithmonë le Wenjing merr dibs e parë në ushqimin e tyre dhe i jep karamele e saj për të.

  Ndoshta, fëmijëria e tyre e ashpër ka bërë që dashuria e këtyre dy fëmijëve ndaj njëri-tjetrit të rritet më thellë se çdo gjë tjetër.

  Pas lëndimit të saj, doktori zbuloi se Wenhui kishte një lot në veshkën e duhur dhe kishte nevojë për një operacion emergjent

  Megjithatë, nuk kishte asnjë mënyrë që Wenhui të mund t’i nënshtrohej një operacioni. Ata janë shumë të varfër për të paguar faturat e spitalit dhe nuk mund të përballojnë një operacion.
  Për fat të mirë, jeta e tyre e vështirë duket se më në fund përfundoi.

  Fotot emocionale të Wenjing duke u kujdesur për motrën e tij në spital, e cila kishte shkuar viral në internet, kishte tërhequr shumë netizens bujare për të dhënë donacione për ta. Falë fotove, Wenhui kishte më shumë para se të paguante për operacionin e saj.

  Historia e vëllezërve të motrave të dashura patjetër lë një shenjë të përhershme në shumë njerëz.

  Fakti që ata duhet të mbijetojnë më vete pasi të jenë braktisur nga prindërit është absolutisht zemërthyer. Megjithatë, ata arrijnë të kapërcejnë çdo sfidë me lidhjen e tyre të fortë.

  Shpresojmë që shumë njerëz do të vijnë akoma për të ndihmuar dhe ne dëshirojmë që Wenhui dhe Wenjing të vazhdojnë të duan dhe të kujdesen për njëri-tjetrin deri në frymën e fundit./gatuajshendetshem.com/