Lajme

Lαjm i bυjshem/ Edhe Edi Rama ‘nοn grαta’ nga SHBA?

Lëvizja Socialiste për Integrim ka reaguar sot permes nenkryetarit te saj Petrit Vasili dhe ben nje deklarate te forte per kryeministrin.

“Edi Rama ” non grata” me ligjin dhe demokracine, ja faktet!”, tha ai.

REAGIMI I PLOTE

Edi Rama i bazuar mbi strategjine ma s h true se qe: “thashethemet per kundershtaret t’i ktheje ne fakte, dhe fakte per vete t’i ktheje ne thashetheme” kujton se mund t’ja hedhe e te shpetoje perpara fakteve qe u lerasin.
Eshte detyre pa kthim te mos harrojme asgje nga dh u n a e pashembullt ndaj demokracise dhe ligjit, qe Edi Rama ka ushtruar gjate gjithe ketyre viteve dhe qe e kane ka tandisur Shqiperine ne kete gjendje m iz er abël ku eshte sot.
Konkretisht:

1.Edi Rama eshte paditur ne prokurori per shk a t er rimin e zgjedhjeve te vitit 2017 kur i beri thirrje policise te hidhte uniformat dhe te bente vota per rilindjen.
2.Edi Rama eshte paditur per pre si onin ndaj oficerit te policise Emiljano Nuhu denoncimet e te cilit ndaj rilindjes dhe njerezve te saj u vertetuan te gjitha, ndaj ai jeton ne azil politik jashte Shqiperise.

3.Edi Rama k e r c e noi publikisht oficerin e policise Dritan Zagani per informacionet 100% te verteta per bad erdine e d r o ges ne Shqiperi ndaj ai jeton ne azil politik jashte Shqiperise.
4.Edi Rama i dha mbrojtje politike Saimir Tahirit duke hedhur poshte ne parlament kerkesen e prokurorise per a rr es timin e tij.

5.Edi Rama rezultoi nga pergjimet e prokurorise personalisht i perfshire ne dosjen 184 te Dibres ku te gjithe degjuan me veshet e tyre ate vete si autor te m a s a k res zgjedhore te Dibres te vitit 2016.
6.Edi Rama i dha mbrojtje publike dhe poste perfaqesimi te gjithe ministrave deputeteve e drejtoreve te perfshire ne Dosjen 184.

7.Edi Rama i ka dhene mbeshtetje te hapur publike si dhe rol politik Vangjush Dakos pas vendimit te SHBA ndaj tij.
8.Edi Rama zgjodhi Prokurorin e Pergjithshem me 69 vota duke shqyer reformen e sapomiratuar ne drejtesi.
9.Edi Rama i ka dhene mbrojtje publike dhe i ka bere p re s ion publik drejtesise per cdo minister dhe zyrtar te larte te ak u z uar per korrupsion per tendera, kon ce sione dhe gjithfare procedurash me shkelje flagrante ligjore.

10.Retorika e Edi Rames ka qene dh u n e dhe pr e s i on i hapur ndaj drejtesise dhe publikut per cdo rast a k u ze ndaj tij, familjareve dhe bashkepuntoreve te tij.
11.Edi Rama me firmen e tij mbushi parlamentin me deputete dhe pushtetin lokal me kryetare bashkie me rekorde kr im i na l e.

12.Edi Rama shk a t rroi, manipuloi dhe kr i m inalizoi te gjitha zgjedhjet e administruara prej tij qofte ne mask ara de n e zgjedhjeve te vitit 2017, votimet moniste ne 2019 dhe m s a kren e fundit ne 25 prill 2021.
13.Europa i kerkoi te heqe ligjin e sh pi fjes kunder medias, por Edi Rama beri krejtesisht te kunderten, ne menyren me antidemokratike per te d h u n uar lirine e shprehjes.

14.Europa i kerkoi te mos e prishte Teatrin dhe Edi Rama beri te kunderten me Vendimin e qeverise, qe drejton ai e prishi Teatrin ne kulmin e pandemise.
15.Europa i kerkoi te ndalej marreveshja me Emiratet e Bashkuara per portin e Durresit pasi d h u n ohej ne menyre flagrante Marreveshja e Stabilizim Asocimit ndersa Edi Rama vazhdoi pa u ndalur kunder kerkeses se Europes.
16.Europa i ka kerkuar ndaljen e menjehershme te veprimeve e retorikes lidhur me ceshtjen e kufijve Kosove Serbi si nje moment kritik destabilizimi me pasoja te renda.

17.Edi Rama paditi edhe Kryeministrin Haradinaj sepse denoncoi rolin prej renegati te Rames ne ceshtjen antikombetare te kufijve.

18.Edi Rama u vertetua si dh u n ues i ligjeve amerikane lidhur me foton ne fushaten e presidentit Obama, kur ai u prezantua si gruaja e Bilalit dhe ku u paguan nga ai para’ te paligjshme sipas ligjeve amerikane dhe ku u de n u a edhe vete Bilali, ngjarje qe eshte pasqyruar gjeresisht ne median amerikane mbeshtetur ne informacione te FBI.

19.Edi Rama nderhyri me gjuhe te dh u ns hme ne fushaten presidenciale ne SHBA duke f y e r publikisht z.Trump edhe ne CNN nje nga mediat me te medha te Amerikes dhe botes.

20.Nen qeverisjen e Edi Rames Shqiperia u fut serish ne listen e zeze te vendeve, qe pastrojne para’ dhe u kthye ne lavatriçe gjigande te parase se piset te njohur boterisht.


21.Nen qeverisjen e Edi Rames, sipas Departamentit Amerikan te Shtetit, Shqiperia u kthye ne bazë operacionesh për grupet e k r i m it të organizuar që veprojnë në Shtetet e Bashkuara, Evropë, Lindjen e Mesme dhe Amerikën e Jugut si dhe ku sundimi i dobët i ligjit kanë krijuar një ambient ideal për grupet e k r i m it të organizuar që shkaktojnë problemin e kontrollit të d r o g ës në Shqipëri.

A mund te harrohen keto?
A mund te mbyllen syte perpara ketyre?
Kurre jo!
Amnistimi i ketyre fajeve shume te re nda te Edi Rames nga kushdo, brenda dhe jashte vendit, do te ishte nje akt i vertete armiqesie kunder Shqiperise dhe shqiptareve.