Lajm i fundit: Turqia rikthen fuqishëm anijet në Egje

0
258

Turqia po rikthen anijet në Egje.

Më titullin “Oruç Reis është gati për misionin e ri”, një media turke pro-qeverisë shkruan se

anijet e kërkimit i kanë përfunduar kontrollet e fundit dhe janë tashmë në portin e Antalias, gati për aksion.

Gazeta pretendon se Oruç Reis së fundmi ka mblodhur të dhëna sizmike: “Në një zonë detare prej 3,500 kilometrash,

si pjesë e aktiviteteve kërkimore që filluan më 10/8/2020” që do të thotë “kërkimet e paligjshme provokuese brenda shelfit kontinental grek,” shkruajnë mediat greke.

Sipas sajtit të njohur marinetraffic.com , Oruç Reis mbetet edhe sot e kësaj dite, në zonën e detit jashtë portit të Antalias. s.b/abcnews.al/