/Llalla kërkon azil politik në Gjermani, ka frikë nga Berisha dhe Meta. Ka vendosur të pendohet dhe të flasë për dosjet e mëdha që ka mbyllur

Llalla kërkon azil politik në Gjermani, ka frikë nga Berisha dhe Meta. Ka vendosur të pendohet dhe të flasë për dosjet e mëdha që ka mbyllur

Adriatik Llalla është në Gjermani, i fshehur nga frika e një dënimi të mundshëm për të gjitha abuzimet që ka bërë vetë përmes marrjes së parave, pasuritë e luajtshme dhe të paluajtshme të padeklaruara dhe për kalimin e parave cash jashtë vendit.

Njëherësh Llalla është i frikësuar dhe nga dalja në sipërfaqe e shkeljes së ligjit dhe mbrojtjes së krimit dhe të korrupsionit sikurse ka thënë dhe ambasadori amerikan Donald Lu, për mbylljen e të gjitha dosjeve të mëdha të krimit dhe të korrupsionit.

Shumica e këtyre dosjeve të rënda kanë si protagonistë Sali Berishën dhe familjen e tij politike me në krye Lulzim Bashën dhe atë biologjike të përfaqësuar dhe nga dy fëmijët Argita Berisha Malltezi dhe Shkelzen Berisha.

Por protagonist është dhe Ilir Meta bashkë me bashkëshorten Monika Kryemadhi, të përfshirë në të gjitha aferat e mundshme dhe vjedhjet që janë bërë në Shqipëri.

Duke qënë se Llalla kërcënohet nga burgu i sigurtë për veprat penale që ka kryer, ai ka shkëputur dhe kontaktet me avokatin e tij dhe komunikon vetëm përmes bashkëshortes me të.

Ndërkohë që ka paguar avokat në Gjermani dhe po përgatit procedurat e azilit politik apo strehimit politik, por duke bërë dhe të penduarin e drejtësisë.

Llalla trembet për dosjet e mëdha që ka mbyllur, pasi deklaron lart e poshtë se i ka mbyllur nën presionin e Metës dhe Berishës.

Madje këtë qëndrim ka mbajtur dhe në Gjermani, teksa është shprehur para organeve ligjzbatuese gjermane, se atij i kërcënohet jeta nga njerëzit që i kanë bërë presion për mbylljen e dosjeve të rënda dhe se një ditë do të rrefehet për mbylljen e këtyre dosjeve.

Ndaj kërkon azil politik në Gjermani, një azil politik që nuk e vë shtetin gjerman para shpenzimeve financiare për familjen Llalla pasi ai ka shtëpi në Gjermani të blerë para një viti dhe ka para të cilat i ka nxjerrë dhe në rrugë tokësore por dhe përmes bankave.

Duke plotësuar këto kushte por dhe duke pasur parasysh rolin e të penduarit të drejtësisë, Llalla pritet që së shpejti të përfitojë azil politik në Gjermani.

Argumenti i përdorur është se mbyllja e dosjes së “21 janarit”, “Gërdecit”, “CEZ-DIA”, Rrugës së Kombit apo dosje të tjera që janë në ngarkim të Berishës, Metës, Bashës dhe mbështetësve politikë dhe familjarëve, është bërë nën presion, dhe pendesa ndaj organeve ligjzbatuese nxjerr këto emra që i rrezikojnë jetën atij dhe familjes së tij.

Dosjet që ka mbyllur Adriatik Llalla

Sa ishte Adriatik Llalla në krye të prokurorisë, vetëm ish-ministri Spiro Ksera u dënua për korrupsion, ndërsa të gjithë zyrtarët e akuzuar kanë shpëtuar të gjithë pa asnjë ditë burg

Në zyrën e Adriatik Llallës për pesë vite që ishte në krye të Prrokurorisë shqiptare janë bërë me dhjetra kallëzime penale për krime nga më të rëndat, por që për të gjithë u pushuan hetimet, duke përbërë një rast unikal në drejtësinë botërore.

Nëse i marrim me radhë, kur Erion Veliaj mori postin e kryebashkiakut bëri dy kallëzime ndaj Bashës për abuzime me lejet e ndërtimit.

Po ashtu ish-ministri Saimir Tahiri kallëzoi penalisht Bashën se tentoi të hidhte lëndë helmuese në protestën e 21 janarit.

Duke mbetur sërish të ‘21 janari’, Llalla bllokoi për të dytën herë dërgimin para drejtësisë të autorëve të vërtetë të ngjarjes së ‘21 Janarit’, ku u vranë 4 persona.

Ashtu siç çështja u zvarrit për vite e vite me radhë, autoritetet shqiptare të drejtësisë nuk pranuan rolin e ndërkombëtarëve.

Pasi në Strasburg kanë shkuar dy padi nga familjarët. Strasburgu përmes një shkrese i kërkonte qeverisë dhe familjarëve që t’u dërgojnë të gjitha provat për ngjarjen në fjalë.

Por pala shqiptare përsëriteti të njëjtin skenar, ku prokuroria nuk u jepte provat familjarëve. Por edhe në kërkesën e dytë të Strasburgut, prokuroria refuzoi pa dhënë asnjë shpjegim.

Sipas familjarëve, sërish pengesë është organi i akuzës, pasi nuk jep asnjë dosje apo dokument për ngjarjen në fjalë. Ndonëse është hera e dytë që kërkohet një gjë e tillë nga Strasburgu, prokuroria sërish ka refuzuar bashkëpunimin.

Gjykata e Strasburgut kërkon që ankimimi të plotësohet me të dhënat dhe dokumentet përkatëse që kanë mbledhur autoritetet shqiptare.

Pra ishte prokuroria ajo që ka dosjet hetimore e veprimet e saj bëjnë që të bllokohet për të dytën herë 21 Janari. Të cilën dhe mund ta vijonte pasi vrasja e Aleks Nikës është pa autor dhe dosja vijon në çdo moment.

Raste të tjera janë paditë ndaj Ridvan Bodes ish ministër i Financave në qeverinë Berisha për rrugën Durrës-Kukës, apo ndaj Arben Imamit për abuzimet kur ishte ministër i Mbrojtjes si dhe Genc Rulit, ishte ministër i METE po për privatizimin e OSSH.

Gjithashtu është mbyllur dosja e shitjes së detit Greqisë nga Berisha dhe Basha, pavarësisht se Gjykata Kushtetuese në vendin kundër kësaj marrëveshjeje i kishte caktuar elementët e krimit, tradhëtinë kombëtare dhe tjetërsimin e territorit të vendit.

Të gjitha dosjet që janë hetuar nga Prokuroria e Përgjithshme e janë mbyllur pa i dhënë sqarime askujt se përse u mor një vendim i tillë.

Rasti i fundit i privatizimit të OSSH nga CEZ e tregoi qartë se si ishte mbyllur dosja, pasi gjykata e hodhi poshtë.

Duket se frika më e madhe e demokratëve është pikërisht se kryeprokurorja do të zbulojë abuzimet e Adriatik Llallës mbi mbylljen e këtyre dosjeve.

Dosja e rëndë e abuzimit me privatizimin e OSSH nga CEZ është ajo që Llalla kërkoi të mbyllte. Dhe ku abuzimi dhe gjobat që janë vënë nga Berisha dhe Meta për këtë kompani përmes uljes së çmimit nga ana e ERE e urdhëruar asokohe nga Berisha, Meta dhe ministrat e tyre përkatës të kalonin pa ndëshkim.

Por dhe kompania DIA për mbledhjen e borxheve të CEZ, “patatet” e nxehta në duart e Llallës në atë kohë, pasi implikohen direkt Berisha dhe Meta.

Pikërisht këto dosje deshi shumë Llalla ti mbyllte përmes ndryshimit në ligj të propozuar prej tij që saksiononte mosprekjen mbylljen përfundimtare, por tashmë ato do hetohen nga Prokuroria Speciale.

Por dhe dosje të rëndësishme kanë pasur dhe prokuroritë e rretheve, sidomos sa i takon bandave apo kryebashkiakëve dhe zyrtarëve rajonalë. Edhe për ta gjithçka është mbyllur në heshtje.

Një tjetër zyrtar është kreu i ARRSH, Dashamir Xhika, i kallëzuar nga KLSH për abuzime me tenderët.

Në listë janë dhe dy ish-ministra të Sali Berishës. I pari është Lulzim Basha. Ai është paditur dy herë për abuzime me lejet e ndërtimit kur ishte në krye të Bashkisë së Tiranës, si dhe për ngjarjen e 21 Janarit.

Emri tjetër është Sherefedin Shehu, i kallëzuar penalisht për abuzime me rrugën Durrës-Kukës.

Adriatik Llalla mbylli dhe dosjen e ish ministrit socialist të Shëndetësisë Ilir Beqja, për koncensionet në shëndetësi, për arësyen e vetme se në këto afera kishte përfituar edhe bashkëshortja e tij Ardjana Llalla.

Por Llalla bëri të gjithë përpjekjet dhe ia arriti që të mbyllë përfundimisht dosjen e Gërdecit ku humbën jetën 26 të pafajshëm dhe u plagosën mbi 300 të tjerë.

Ndaj, Adriatik Llalla, i cili ka mbyllur gjithë këto dosje dhe në rastin e të penduarit të drejtësisë nga Gjermania mund të hapë “Kutinë e Pandorës” që rrezikon Metën, Bashën dhe Berishën, kërkon azil politiuk në Gjermani. Me argumentin se i kërcënohet jeta në Shqipëri./Pamfleti.com