Mafia shqiptare si “Gomorrah”, TV grek xhiron serialin “famëkeq”

  0
  453

  Skenaristi i mirënjohur Tony Jordan do të bashkëpunojë me televizionin grek “Antenna Group” për të prodhuar serialin “Besa”, një serial kushtuar krimeve brenda botës së mafias shqiptare.
  Seriali do të transmetohet nga kanali PRVA i Antenës në Serbi, Planet TV në Slloveni dhe RTL në Kroaci.

  Antena do të shesë projektin në televizionet ndërkombëtare, me përpjekjen për të vazhduar regjistrimin e serive të reja në vazhdim në ndikimin e MipTV. Xhirimet e serialit fillojnë këtë muaj në Serbi, ndërsa pritet që seritë e para të përfundohen në muajin shtator.

  Mediat britanike shkruajnë se “Besa” nënkupton kodin e nderit në shqip. Seriali do të fillojë me historinë e një qytetari që vret padashje vajzën e një bosi të mafies në një aksident rrugor.

  Për të kompensuar vdekjen dhe për të mbrojtur familjen e tij, ai detyrohet të kryejë krime për organizatën.

  Seriali do të sillet në jetë nga skenaristi Jordan i cili ka punuar gjatë me një ekip shkrimtarësh vendas. Red Planet gjithashtu po bashkë-prodhon me Antena, shkruan JOQ.

  Peter Smith, drejtor i Grupit të Antena tha:

  ‘Besa’ është një dramë jashtëzakonisht imponuese, në stilin e organizatave kriminale si ‘Gomorrah’ dhe ‘Undercover’, që bazohet në një subjekt lokal të fuqishëm që eksploron tema universale të moralit, identitetit dhe marrëdhënieve.

  Është një vepër e karakterizuar nga audienca vendore dhe ndërkombëtare. Skenaristi Tony Jordan është një talent krijues i pashembullt, i njohur në mbarë botën për krijimin e serialeve dramatik popullorë dhe të respektuar.

  Ne presim të punojmë me Tonni dhe Red Planet Pictures për të sjellë në jetë këtë projekt jashtëzakonisht emocionues “.
  Ndërsa Jordan ka thënë:

  Është një kohë e mrekullueshme për mua të punoj në këtë dramë origjinale evropiane, sepse ekziston patjetër një interes në rritje nga audiencat ndërkombëtare për përmbajtjen e shkruar të lartë në gjuhë të tjera. Historia dhe personazhet e hartuara me kujdes do të kenë një audiencë globale. ”

  Por nuk dihet ende si do të ndikojë kjo tek publiku ndërkombëtar, i cili ka krijuar tashmë përshtypje të gabuar për shqiptarët.