November 30, 2023
Lajme

Meteorologët lëshojnë alarmin/ Tajfuni Muifa ‘bën kërdinë’, por rekordet e temperaturave të larta dhe në vjeshtë nuk ndalen në këtë shtet

Tajfuni Muifa goditi Kinën lindore të mërkurën në mbrëmje, pak pasi kishte kaluar në Japoni. Kjo shkaktoi një stuhi të kategorisë 2 dhe u cilësua si më e forta në histori që goditi Shangain, qytetin më të madh të Kinës.

Observatori qendror meteorologjik i Kinës lëshoi ??alarmin e tij të parë të kuq për tajfunin më të fuqishëm të vitit, me erëra deri në 95 mph, 200 mm reshje dhe dallgë mbi pesë metra.

Të dy aeroportet ndërkombëtare të Shangait u detyruan të anulojnë të gjitha fluturimet në hyrje dhe 7,400 anije po kërkonin strehim në portet në provincën Zhejiang.Stuhia pritet të drejtohet në veri përgjatë bregut lindor të Kinës gjatë ditëve në vijim.

Pavarësisht se kemi hyrë zyrtarisht në vjeshtë meteorologjike, vapa e ngjashme me verën refuzon të heqë dorë nga kontrolli i saj në disa pjesë të Evropës.Franca përsëri kryeson, ku në zonat jugperëndimore temperaturat arrijnë në 30 gradë Celsius, 15 gradë Celsius mbi normalen.

Franca regjistroi ditën e saj më të nxehtë të shtatorit më 12 shtator, me 40.7C të arritur në Bégaar në Nouvelle-Aquitaine.

Ky shpërthim i nxehtësisë pason një verë jashtëzakonisht të ngrohtë, e dyta më e ngrohtë që ka regjistruar Franca.Kjo ka zgjatur sezonin tashmë shkatërrues të zjarreve në rajon, me shtatë zjarrfikës të lënduar këtë javë dhe më shumë se 3,600 hektarë (8,896 hektarë) të djegur në zonën e Saumos.

Kjo ka sjellë edhe evakuimin e rreth 1000 personave ditët e fundit. Autoritetet lokale raportuan se zjarri ishte nën kontroll të enjten.

Ndërkohë, “zgjimi” i ngadalshëm i sezonit të uraganeve në Atlantik ka vazhduar ditët e fundit, me stuhinë tropikale Fiona të mërkurën.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *