December 6, 2023
Lajme

MORRl tri υajzat dhe doIi rrugëve të Evropës duke shpresuar për aziI, HlSTORlA e ρoIicit që u fIak në rrugë

Shkëlqim Pepkola deri para pak kohësh ishte punonjës i Policisë së Shtetit. Sot, bashkë me gruan dhe tri vajzat është rrugëve të Evropës duke kërkuar a.ziI.

Historinë e tij e sjell Anila Hoxha, e cila rrëfen se si një poIic i ndershëm nuk gjen dot vend në realitetin e vendit tonë. Ai është detyruar qëtë largohet për shkak se de.noncoi kapjen e poIicisë së shtetit nga m.afia.

Pepkola deri në tetor 2018 ka mbajtur detyrën e zv.drejtor i het imit në drejtorinë e poIicisë vendore Kukës, por me 28 dhjetor i ka ardhur një urdhër lirimi nga drejtori Ardi Veliu. Largimi i tij lidhet me alirimin e Naser Gazhit si dhe Iaboratorin e her.oinës në Has,

Reagimi i plotë i Anila Hoxhës:

Lori Pepkola eshte 19 vjece. Ambicia e saj ishte te ndihmonte kedo qe ka probIeme she;ndetesore andaj dhe ju perkushtua shkolles, dega farmaci. Per shkak se familja e saj nuk jetonte ne kryeqytet u rregjistrua ne nje konvikt ne Qytetin Studenti.

Dy motrat me te vogla qe ndiqnin shkollen ne Kukes, kane prirje njera per pikture dhe tjetra per muzike. Te treja jane vajza te dy prinderve te ndershem, qe nje dite te ftohte mblodhen urg;jent cantat, i lane ne mes planet dhe enderrat, lane rrobat njera ne konvikt dhe te tjerat pa u pershendetur me shoket e klases dhe.. ja mb;athen. Iken pa e ditur se nga kush po ikin dhe cfare rre.zikojne

Femra e katert eshte nena e tyre. Quhet Leta ! Ajo i rriti ato pothuajse e vetme, pasi bashkeshorti polic, hidhej me detyre, sa ne Korce, sa ne Elbasan sa ne Lezhe e sa ne Lac.

Kush eshte familje poIici e di cdo te thote te jetosh me canta ne krah. Aspak plotesisht per familjen, por ne sherbim te atdheut. Vajzat u rriten nga e ema , atehere kur i ati nderkohe ishte me sherbim dhe perpiqej te god.iste grupet kr.iminaIe te Elbasanit.

Imagjinoni nje grua te vetme qe i se;muren femijet dhe me ta ne krah e vetme i dergon ne shkolle, e vetme kujdeset per gjithcka sepse eshte martuar me nje njeri qe ka gj.ak poIici dhe dhe jeten ja ka kushtuar detyres. Imagjinoni nje grua si ajo !

I pesti eshte poIic. Eshte babai i tre vajzave, nuk arriti te blinte as nje shtepi ne Tirane per shkak te nje probIemi te madh qe quhet nd;ershmeri.

E vetmja qe ju afroi eshte banesa e trasheguar nga familja prej 68 m2. Ai eshte Shkelqim Pepkola dhe megjithese Iuftonte ne faturat, me mbijetesen i shtoi familjes edhe nje rre;zik tjeter. F;riken dhe pa;sigurine per te jetuar ne Shqiperi. Nje dite te ftohte ai i mori femijet, bashkeshorten qe gjate gjithe jetes sak;rifikoi bashke me te.

Dhe iku . Iku nga Shqiperia e cila mire qe e fIaku, e la pa pune, nuk e degjoi, por ja rre;mbeu dhe ja boshatisi gj.akun e poIicit. Ai quhet Shkelqim Pepkola dhe nje dite te ftohte si kjo, ai gjendet kampeve duke kerkuar aziI. AziI! Manual si te vr.asim nje poIic..

Ata qe sh;tijne mbi poIicet nuk jane vetem. Me kujtohet si “u v.ra” para ca vitesh Tonin Vocaj, Muhamet Rrumbullaku, Edmond Rizai, Hamdi Fjora. U fIaken ne akademi dhe disave prej tyre ju kerkua doreheqja nga gradat.

E bene ! Me kujtohet si ” u v.ra” Bilbil Mema, e fIaken pas nje aksioni kunder skafeve, si “u vr.a” Ahmet Prenci e keshtu me radhe, poIice te njohur e te panjohur. Keshtu ” u vr.a” Anila Hoxha ish zevendes drejtore e pergjithshme e cila pavaresisht se ka nje vendim gjyqesor per tu kthyer, askush nuk ia hap deren. Jam bere gati , keshtu do ndodhe do” ma vr.asin” edhe vellain. Ai e do poIicine, nje dashuri qe ma transmeton sa here me kembengul ” na mbeshtet, mos na suImo” .

Dhe sa here ma thote kete me kujtohet se si poIicia kaloi sfida te forta qe nga transformimi i gradave nga ushtarake ne civile, se si e shpetuam poIicine nga vaji e orizi qe ju jepnin si tollon cdo muaj, ne poIicine qe vazhdon ti ” haje” te vetet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *