Nard Ndoka paraIajmëron zgjimin e opozitës: 2020-ta, vit pa Ramën si kryeministër

  0
  216

  Kryetari i PDK-së, Nard Ndoka, njëkohësisht aleati i partisë më të madhe opozitare PD, ka folur lidhur me planet për vitin 2020.

  Në një intervistë për “Koha Jonë”, Ndoka tha se d jégia e mandateve ka qenë vendimi më i guximshëm dhe më i rëndësishëm i opozitës së bashkuar gjatë vitit që lamë pas. Për vitin që sapo ka hyrë, Ndoka u shpreh se kishte vetëm një vizion dhe ai ishte: pa Edi Ramën kryeministër.

  “Me politikat dískr íminuése, kjo qeveri detyroi mijëra familje dhe të rinjë të br åktisin vendin nga gjendja e m jéruéshme ekonomike. Me humbjén e shpresës për të jetuar në këtë vend, qindra mjekë, infermierë, biznesmenë u larguan nga vendi. Ne kaluam një vit dr amatik, ku opozita e bashkuar dhe qytetarët shqiptarë kërkonin largimin e kësaj qeverie dhe të kryeministrit Edi Rama, si shkaktari dhe përgjegjësi i kësaj gjendje. Rama po sillet si politikani më i papërgjegjshëm si drejtues i një mazhorance me vota të blera. Rama po pushton të gjitha institucionet, pushteti ka gj unjëzuar dhe kapur shtetin. Jemi në prag di ktåturé. Viti 2020 duhet të shpallet si “viti pa Edi Ramën Kryeministër,”– u shpreh ai, për “Koha Jonë”.

  Në intervistën e tij, Ndoka u shpreh gjithashtu se opozita ishte e fokusuar në zgjidhjen e krizës në vend duke paralajmëruar lú ftë nëse maxhoranca nuk bashkëpunon me ta.

  “Nëse kjo axhéndé réfuzohet apo anashkalohet nga Rama, deviza ynë si opozitë e bashkuar do jetë; l úftë frontale këtij bånditi të demokracisë dhe institucioneve, l úftë pa kómprómis dhe me çdo çmim që meriton liria e një kombi të shtypur nga një oz urpator,”- shtoi më tej kryetari i PDK-së.Koha Jonë