Nendetesja ruse qe po tmeron boten

  0
  431

  Sikur të mos mjaftonin tensionet për shkak të bombardimit të Sirisë, Rusia ka prezantuar një nëndetëse të re bërthamore, e cila është e aftë të shkaktojë një cunam prej 90 metrash të lartë dhe për të zhdukur qytetet bregdetare.

  Sipas ekspertëve, nëndetësja besohet të jetë sistemi i “Status-6”, e njohur edhe si ‘makina e Putinit’,

  Thuhet se nëndetësja është në gjendje të mbajë një raketë prej 100 megatonësh.

  Shpejtësia maksimale e saj arrin në 103 km në orë, me aftësi për të hedhur një raketë bërthamore brenda rrezes së SHBA-ve.

  Ndërtimi i nëndetëses u konfirmua nga vetë Presidenti rus në fjalimin e tij vjetor në Moskë muajin e kaluar.

  Putini tha se ajo është nëndetësja më e shpejtë nënujore sdhee është e aftë të mbajë një armë bërthamore për të goditur anijet transportuesve të avionëve dhe objektet bregdetare.