Njihuni me disa prej profesioneve me te pazakonta ne bote

  0
  466

  Ka shumë njerëz të cilët nuk janë të kënaqur ose thjesht mërzitur me punën e tyre në zyrë.

  Megjithatë ekziston edhe një grup i vogël njerëzish që po bëjnë punë që kurrë nuk do të besoni se ekzistojnë – për disa para “të mira”.

  13.Përqafues profesionist

  Nëse ju ndjeni nevojën e një përqafimi, por jeni vetëm, atëherë përgjigja juaj është një “përqafues profesional’.

  Do të befasoheni po ta dini se sa shumë kompani ofrojnë këtë përvojë të këndshme dhe relaksuese. Ju thjesht punësoheni për të përqafuar dikë, dhe ju paguheni mes $ 60 dhe $ 80 në orë! Mbani në mend: asgjë më shumë se përqafime.

  12.Golf Ball Diver

  Nëse ju pëlqeni të zhyteni dhe të jeni jashtë, atëherë ju jeni një kandidat i përsosur për këtë punë të pazakontë. “Zhytësit e topit të golfit” janë përgjegjës për mbledhjen e të gjitha topave të golfit nga fundi i pellgjeve. Tinguj të lehtë dhe të këndshëm! Epo, e vërteta është se shumë pellgje nuk janëshumë të mirëmbajtur,  dhe mund të gjesh shumë baltë , alga, madje edhe gjarpërinjë. Upss!

  11.Testues i ushqimit të kafshëve

  Kafshët janë miqtë tanë, dhe ne duhet të sigurohemi që ata hanë ushqime të shijshme dhe të shëndetshme. Por, ju mbase nuk e dini që ekzistojnë  testuesit e ushqimit të kafshëve.

  Ata e provojnë ushqimin për të vlerësuar shijet dhe kontrollojnë nëse është në përputhje me standardet e cilësisë. Askush nuk meriton ushqim të keq, sidomos anëtari i preferuar i familjes.

  10.Testuesi i krevateve

  Siç e thotë edhe titulli, ka njerëz që testojnë shtretër (dyshekë dhe jastëkë) për kompanitë dhe hotelet. Tingëllon si një punë ëndërr! Në realitet, është punë e vështirë. Një kontrollor i mirë i shtratit e di se si të shtrihen për të kontrolluar se dysheku nuk ka ulje dhe se skajet e shtratit janë mjaft të forta për tu ulur.

  9.Nuhatësit e letrave të pastrimit

  Ju mund të keni vënë re se të gjitha letrat e tualetit ose kanë erë shumë të mirë ose nuk kanë pothuajse asnjë erë. Nuk është rastësi, por janë frytet e punës nga “piratët e letrës”. Ata nuhasin letrën për tu siguruar se nuk kanë ndonjë erë të padëshirueshme. Por, mos u ngazëlleni, sepse më e lehtë është  të fitosh një punë si një kirurg i trurit sesa kjo…

  8. Ata që ndiejnë fytyrën

  Këta njerëz punojnë për kompanitë e kujdesit të lëkurës. Ata nuk prodhojnë produkte, por ata ndiejnë fytyrat e njerëzve që po përdorin produkte të reja për të parë nëse ka ndonjë përmirësim në fytyrën e tyre.  Ju duhen disa aftësi dhe njohuri serioze për të ndier ndryshimin dhe është një përgjegjësi e madhe për të miratuar ose refuzuar produkte të caktuara bazuar në përvojën tuaj.

  7.Ata që qëndrojnë në radhë

  Nëse nuk ju pëlqen radha, ekziston një zgjidhje e përkryer. Vetëm të punësoni dike që të presë për ju në radhë. Ndonjëherë ju duhet të rrini në radhë për 19 orë për të marrë një produkt të sapo nisur ose një artikull të shitjes së mostrës. Është një punë e vështirë dhe e mërzitshme që mund të paguhet mirë.

  6.Rrëshqitësit e ujit

  Përgjegjësia e testuesit të rrëshqitjes së ujit qëndron në bërjen e disa provave për të parë se për sa ujë ka nevojë, sa shpejt mund të arrini në fund dhe sa e sigurt dhe qejf është. Çfarë pune e vështirë!

  5.Mjelësit e gjarpërinjve

  Helmi i gjarprit mund të përdoret për shumë gjëra, por më e rëndësishmja është përdorimi i tij në kërkimin mjekësor ose për të prodhuar “antihelm”. Si rezultat, ekziston një kërkesë e lartë për helm gjarpri çdo vit. Kështu, mjelësit e gjarprit i kalojnë ditët e tyre duke e shtyrë gjarpërin (disa lloje të caktuara) të nxjerrë helmin në një enë. Këta heronj të vërtetë na shpëtojnë jetën duke mjelur gjarpërinjtë.

  4.Model për pjesët e ndryshme të trupit

  Rezulton që ju nuk keni nevojë të jeni të bukur dhe të keni një trup të pabesueshëm për të qenë një model i suksesshëm. Nëse keni duart tërheqëse ose këmbë të bukura, bota po pret për ju.  Modelet e suksesshme të trupit paguhen mirë, kështu që gjithmonë ka një mënyrë për të arritur ëndrrën tuaj.

  3.Mbledhës krimbash

  Një punë e thjeshtë që kërkon që të jesh në dashuri me të qenit jashtë. Kur dikush shkon në peshkim, ata kanë nevojë për krimba, të cilat mund të blini në shumë dyqane. A keni menduar ndonjëherë se si krimbat hyjnë në dyqan? Mbledhësit e krimbave e bëjnë këtë punë.

  2.Testuesit e marifeteve

  Ju ndoshta keni parë shfaqje si X-Factor ose Fear Factor, ku një nga sfidat është të hani të gjallë insekte. Për të siguruar që ushqimi i neveritshëm është i përshtatshëm për të ngrënë, kompanitë marrin me qira testuesit e marifeteve. Ata provojnë këtë ushqim të tmerrshëm për tu siguruar që askush nuk do të lëndohet … përveç tyre. Ndërsa rreziku i lartë është i përfshirë, ata paguhen shumë.

  1.Nuhatësit e sqetullave

  Këta njerëz punojnë për prodhuesit e deodorantëve për të siguruar cilësinë e produktit. Si ndodh një kontroll i cilësisë? Nuhatësit, po i quajmë kështu, i kalojnë ditët e tyre në një dhomë të nxehtë ose jashtë, nganjëherë duke nuhatur deri në 60 sqimë në orë. Qëllimi i tyre është të përcaktojë sa efektiv është deodoranti. Ata shkruajnë raporte dhe ndihmojnë botën që të ketë erë të mirë.