Njihuni me disa prej thesareve qe ju ndryshuan jeten pergjithmone atyre qe i gjeten

  0
  466

  Sipas ekpertëve, secili prej nesh mund ta rrisë pasurinë e tij, por duke ndjekur disa rregulla:

  1) mblidhni njohuri, jini të relaksuar dhe jini të hapur ndaj mundësive të reja,

  2) dëgjoni shqisën tuaj të gjashtë,

  3) prisni që të jeni me fat,

  4) përpiquni të rivlerësoni ngjarjet që duken të pafat.

  Ndoshta këta njerëz që do t’ju tregojmë i kanë ndjekur këto këshilla në letër, por fakti është se me një goditje të fatit janë bërë njerëzit më të pasur në Tokë!

  Një gur i artë

  Një fermer australian po ecte në fushat e tij me një detektor metali për të kërkuar një copë metali që kishte humbur kur papritmas pajisja lëshoi një sinjal që fermeri zbuloi se vinte për shkak të grimcave të vogla të arit.

  Ai vazhdoi të gërmojë thellë dhe përfundoi duke gjetur një grumbull prej 5.5 kg ari, me vlerë mbi 300.000 dollarë.

  Super ngjitësi

  Super ngjitësi u zbulua rastësisht nga një kimist amerikan në vitin 1942.

  Ekipi në të cilin ishte pjesë ishte duke punuar në një plastikë që duhej të formonte pamjen e armëve të përdorura në Luftën e Dytë Botërore, kur ai sintetizoi aksidentalisht një material me fuqi të lartë ngjitëse.

  Megjithatë, ngjitësi u bë i famshëm shumë vite më vonë, në vitin 1985, dhe krijoi një trafik ekonomik prej miliarda dollarësh.

  Thesari i fshehur për 14 vite

  Një njeri kishte mbledhur gurë gjatë një prej shëtitjeve të tij të shumta, por në kovën që mbante me vete kishte një shkëlqim të veçantë, të cilin ai menjëherë e dashuroi.

  Vetëm 14 vjet më vonë ai vendosi ta çonte gurin e veçantë për ta vlerësuar nga një ekspert, duke zbuluar se ishte një opal i rrallë i zi me vlerë 3 milionë dollarë.

  Gurit iu dha emri ‘Royal Opal’.

  Muri i monedhave

  Një grup fëmijësh kishin zbuluar një shtëpi të braktisur ku mblidheshin për të luajtur.

  Një ditë gjetën monedha pranë një muri dhe më pas shkuan në shtëpi e u treguan prindërve të tyre.

  Këta të fundit, të intriguar, mbërritëm në vend dhe shembja e murit zbuloi një hendek të mbushur me monedha, disa të rralla, me një vlerë prej 200 milionë dollarë.

  Pyila Chilensis

  Nëse gjendeni ndonjëherë në zonën e Kilit dhe Perusë, mbani sytë hapur: nëse gjeni diçka të ngjashme, pasi do të hasni në një gjë të rrallë.

  Kjo është një invertebrore detare shumë e vlerësuar në kuzhinën e botës, e cila ndodhet ekskluzivisht në një shtrirje bregdetare midis Kilit dhe Perusë.

  Popsa

  Popsat (po i quajmë kështu sepse nuk janë fiks as akullore as kasatë) lindën në vitin 1905, kur një fëmijë la një gotë plot me ujë në kopsht me një shkop brenda.

  Prandaj, që aty lindi ideja e krijimit të diçkaje të shijshme, duke shtuar shurup frutash në ujë.

  Shpikja e furrës me mikrovalë

  Duket se edhe furra me mikrovalë u shpik në një mënyrë krejtësisht rastësore.

  Zbulimi i atribuohet Percy Spencer, punonjës i një kompanie amerikane për mbrojtjen kombëtare, e cila zbuloi se magnetroni i një radari kishte qenë në gjendje të shpërndajë copën e tij të çokollatës.

  Zbulimi që ndryshoi botën

  Ne e dimë mirë se penicilina u zbulua në vitin 1928 nga Alexander Fleming, por më pak të njohura janë mënyrat se si ai e bëri atë.

  Duket se mjeku u kthye në shtëpinë e tij pasi ishte në pushime për disa ditë dhe gjeti enët mbi të cilat ai kishte ngrënë para se të nisej, të mbuluara me myk.

  Duke analizuar substancën ai gjeti se myku kishin vrarë bakteret.

  Sot ne mund të kemi këtë antibiotik të fuqishëm sepse Fleming harroi të lante enët.

  Coca Cola

  John Pemberton e krijoi këtë pije të famshme për të trajtuar dhimbjet e kokës.

  Një nga ndihmësit e tij, megjithatë, ishte i hutuar dhe përziu gjethet dhe përbërësit e tjerë me ujë të gazuar, dhe një pije e gazuar doli prej saj.

  Milionerë papritur

  Dy fshatarë anglezë dolën në kërkim të një çekiçi të humbur nga një prej tyre, me një detektor metalik.

  Në vend të veglave të punës, gjetën një kuti prej druri me doreza metalike.

  Brenda kishte pasur një thesar prej 15 milionë dollarësh.

  Të dy e dorëzuan thesarin e gjetur në Muzeun Britanik dhe morën një shpërblim prej 2.3 milion dollarë, të cilat i ndanë me njëri-tjetrin.

  /LezhaNews