Përbërësi që e bën salcën e xaxiqit të lëpini gishtat, mos e harroni

  0
  1127

  Për të provuar një xaxiq ndryshe provoni t’i shtoni disa gjethe borzilok kështu era e hudhrës nuk do të ndihet në gojën tuaj.

  Përbërësit:

  2 gota kos (ose salcë kosi)
  2 kastraveca
  2 lugë gjelle vaj ulliri
  3 thelpinj hudhra
  1 lugë kopër e grirë hollë
  pak kripë
  pak piper të zi
  gjysmë limoni
  3-4 gjethe borzilok

  Përgatitja:

  Për të gatuar këtë pjatë veprojmë në këtë mënyrë:

  Si fillim, qërojmë kastravecat. I presim në copa shumë të vogla me thikë.

  Më pas i hedhim kripë, i përziejmë dhe i vendosim në një kulluese. I lëmë kështu përreth gjysmë ore, që në këtë mënyrë të humbasin ujin që kanë.

  Më pas, hedhim kosin në një grirës elektrik dhe shtojmë me radhë të gjithë përbërësit e tjerë: fillojmë me kastravecin e kulluar, vajin e ullirit, lëngun e limonit, thelpinjtë e hudhrës të qëruar, koprën, kripën dhe në fund piperin.

  I grijmë mirë derisa të jenë përzier mirë të gjithë përbërësit. Salcën e përgatitur e hedhim në një enë qelqi, të cilën e mbulojmë me kapak.

  E lemë në këtë mënyrë përreth një orë përpara se ta shërbejmë. E servirim salcën e xaxiqit për të shoqëruar një pjatë me mish në zgarë ose perime.