/‘PIas në opozitë/ Dosjet e hartuara nga Basha-Mediu për të futur në b urg Metën dhe Monikën, njëra në duart e SPAK

‘PIas në opozitë/ Dosjet e hartuara nga Basha-Mediu për të futur në b urg Metën dhe Monikën, njëra në duart e SPAK

Pakti mes Edi Ramës dhe Lulzim Bashës për të shkrirë Lëvizjen Socialiste për Integrim, vijon të mbetet në fuqi. Lulzim Basha dhe aleati i tij Fatmir Mediu kanë hartuar dy dosje korr.upsioni dhe p;astrimit të parave për Ilir Metën, Monika Kryemadhin.

Pavarësisht se aktualisht PD dhe LSI janë në koalicion dhe po Iuftojnë për të marrë pushtetin, faktet tregojnë se në prapaskenë Lulzim Basha dhe njerëzit e tij kanë punuar dhe punojnë çdo ditë për të futur në bu.rg Ilir Metën dhe Monika Kryemadhin.

Madje, dy dosjet e përgatitura nga të besuarit e Bashës dhe Fatmir Mediut janë më të rë;nda dhe fIagrante se sa dosjet që ka përgatitur Edi Rama dhe njerëzit e tij për kor.rupsionin e çiftit të LSI.

Konkretisht, i besuari i Bashës, Gazmend Bardhi, gjatë kohës kur ishte ministër Drejtësie në zbatim të paktit Rama-Basha, sinjalizoi prokurorinë për korr.upsionin fIagrant me tendera të njerëzve të Metës dhe Monikës në këtë ministri. Bazuar në këtë dosje të përgatitur nga Bardhi, prokuroria bëri arr.estime disa ditë më parë, ndërsa ka nisur verifikimet për dy ish-ministrat Ylli Manjani dhe Petrit Vasili.

Pjesë e bandës është edhe njëri nga ekspertët që shpëtoi Ilir Metën nga bu.rgu, duke shpallur si montim video-skandaIin me bllok në dorë në zyrën ë Dritan Priftit. E gjithë tufa e ha;jdutëve nuk kanë vepruar në kokën e tyre, por për llogari të Monikës dhe Ilir Metës.

Kjo është edhe arsyeja se pse Monika Kryemadhi u reagoi pas arr.estimeve nga prokuroria dhe thellimit të he;timeve. Kryemadhi shantazhoi ministren e Drejtësisë Etilda Gjonjan si dhe u dha një mesazh prokurorëve që të mos thellohen më he;timet. Në të vërtetë, pas kësaj dosjes nuk fshihet ministrja e Ramës, por ish-ministri i Bashës, Gazmend Bardhi.

Dihet tashmë se ministrat dhe drejtorët e LSI pjesën kryesore të parave të vje;dhura i kanë dorëzuar tek Monika, e cila bashkë me Metën drejtojnë LSI. Nëse prokuroria do të shtrëngojë drejtorët dhe ministrat e LSI, ata mund të kthehen në bashkëpunëtorë të dr;ejtësisë dhe të rrëfejnë skemën e vje;dhjeve dhe se ku kanë përfunduar paratë e vje;dhura. Ky është skenari që ka mer zitur Monikën.

Dosja e dytë është hartuar nga i besuari i Fatmir Mediut në krye të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Klement Zguri. Gjatë kontrollit të shpenzimeve elektorale të LSI, administrata e KQZ ka konstatuar se Ilir Meta dhe Monika Kryemadhi kanë lobuar me para të p;ista në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Lëvizja Socialiste për Integrim ka deklaruar një kontratë me kompaninë MCKEON GROUP, në vlerën 1,942,500 lekë. Nga verifikimet, kompania MCKEON GROUP, në SHBA, ka si objekt lobimin dhe konsulencën.

KQZ e ka konsideruar në kundërshtim me ligjin edhe një kontratë tjetër të LSI me kompaninë JPM Strategic Solution LLc USA, me vlerë 1,414,465 lekë plus tatim në burim në vlerën 429, 340 lekë. Kompania JPM Strategic Solution LLc USA, me qendër në Uashington, ka si objekt sondazhe për opinionin publik.

Prokuroria shqiptare nuk ka nisur asnjë het;im për këtë rast fIagrant të pastrimit të pa;rave nga drejtuesit e LSI. Sipas të gjitha gjasave, kjo dosje do të merret në duar nga Prokuroria e Posaçme. Edhe kjo dosje nuk është përgatitur nga njerëzit e Edi Ramës, por nga përfaqësuesi i Fatmir Mediut në KQZ, që në fakt është edhe përfaqësues i PD.

Rasti është fIagrant dhe herët apo vonë dikush do të mbajë përgjegjësi për këtë. Nuk ka asnjë dyshim se kontrata në fjalë është mbuluar me para korr.upsioni, ndërsa Ilir Meta dhe Monika Kryemadhi janë përgjegjësit kryesorë./Pamfleti