Pite e shpejtë me patate

  0
  490

  Përbërësit
  2 kg patate
  200 gr miell
  150 ml vaj
  kripë sipas shijes
  piper i zi sipas shijes
  2 qepë ose presh(purri)
  100 gr margarin

  Pite e shpejtë me patate
  Hapat
  1
  Patatet i qerojme, grijme ne rende.

  2
  Perziejme patatet,vajin,dhe melmesat.

  3
  Ne fund shtojme miellin dhe perzijme me dore.

  4
  Shtojme qepen e grire imet ose preshin,sipas deshires mund te shtohen edhe kungulleshka ne rende.

  5
  Taven e lyer me vaj e ngrohim ne max. shtojme masen,rrafshojme dhe pjekim ne 220 grade per 30 minuta.

  6
  Servojme te nxehte me kos,sallate etj.