/Pse disa njerëz kafshohen nga mushkonjat ndërsa disa jo, Lexojeni dhe shuani kurreshtjen

Pse disa njerëz kafshohen nga mushkonjat ndërsa disa jo, Lexojeni dhe shuani kurreshtjen

Në verë, kur kaloni një ditë të gjatë në diell, ju keni vetëm një dëshirë: Bëni një dush freskuese dhe shkoni të hidhni veten në krahët e Morpheus. Alas! Morphée nuk do të jetë në gjendje të bëjë asgjë për ju nëse këto krijesa të vogla demonike të quajtura mushkonja, vendosni të ftoni veten në dhomën tuaj!

Por pse gjithmonë unë? Do të më thoshit. Këtu janë 7 arsyet pse disa njerëz kafshohen më shumë se të tjerët. Nuk ka dyshim se mushkonjat janë një nga krijesat më mizore në univers. Si vampirët e vërtetë, ata janë në gjendje ta kthejnë jetën tuaj në një makth, vetëm për t’u ushqyer me gjakun tuaj.

Edhe më e ekzekutueshme: Këto krijesa sadiste nuk kafshojnë askënd! Ata janë shumë selektivë, dhe zgjedhin viktimat e tyre sipas kritereve shumë specifike! Këtu janë arsyet pse mushkonjat preferojnë të kafshojnë disa njerëz më shumë se të tjerët.

Gjaku juaj është pjesë e grupit të gjakut “O”: Një studim nga një ekip studiuesish nga Instituti i Teknologjisë së Kontrollit të Pestave Chiba në Japoni zbuloi se njerëzit me gjak grupi “O” ka më shumë të ngjarë të kafshohen nga mushkonjat sesa të tjerët.

Për dallim nga njerëzit që kanë gjakun e grupit “A”, i cili siç duket nuk është shumë i shijshëm për këto krijesa sadistike të vogla. Studiuesit shtuan se disa njerëz e bëjnë punën më të lehtë të mushkonjave pa e ditur atë. Dhe kjo, duke lëshuar sinjale që ndihmojnë këta kriter të vegjël të identifikojnë grupet e tyre të gjakut.

Ju keni një figurë të fortë: Shkencëtarët thonë se njerëzit që janë mbipeshë, ose që kanë një trup më të fortë, topolak sesa mesatarja, kanë një rrezik më të lartë për t’u kafshuar nga një mushkonjë. Por pse ?

Në të vërtetë, mushkonjat përdorin CO2 për të gjetur viktimat e tyre, dhe ata mund ta nuhasin atë edhe kur ato janë shumë larg jush! Dhe siç e dini tashmë, sa më e lartë është pesha e një personi, aq më shumë është sasia e CO2 që përdor. Prandaj është për këtë arsye që mushkonjat vërejnë njerëz me peshë më të lehtë se të tjerët.

Ju jeni shtatzënë: Një studim në Gambia zbuloi se mushkonjat janë më të tërhequra për gratë shtatzëna . Autorët e studimit deklaruan se ekzistojnë dy arsye kryesore që i bëjnë gratë shtatzëna më të predispozuara të kafshohen nga mushkonjat:

E para është se ato lëshojnë një sasi të konsiderueshme të Dioksidit të Karbonit, e dyta është pasi temperatura e barkut të tyre bëhet më e lartë se ajo e njerëzve të tjerë.

Sapo keni kryer një aktivitet sportiv: Sipas specialistëve, mushkonjat shpesh sulmojnë njerëzit që sapo kanë mbaruar një aktivitet sportiv.

Kjo shpjegohet me faktin se praktika e kontribuon sportive për të rritur në mënyrë të konsiderueshme nivelin e laktik acid në organizëm tuaj, dhe për të rritur temperaturën e trupit tuaj. Këta dy faktorë ndihmojnë mushkonjat të ju gjejnë më lehtë, dhe ju bëjnë viktimën e privilegjuar të këtyre kritikëve të vegjël.

Sapo keni konsumuar alkool: Ashtu si praktika e sportit, konsumi i alkoolit kontribuon ndjeshëm në rritjen e temperaturës së trupit tuaj. Dhe pasi mushkonjat e duan nxehtësinë dhe lagështinë, konsumimi i pijeve alkoolike do t’ju bëjë pre të lehtë për ta.

Ju vishni rroba të kuqe ose të errëta: Mushkonjat jo vetëm që e përdorin sensin e tyre të nuhatjes për të zgjedhur viktimat. Sipas Jonathan Day, profesor i entomologjisë në Universitetin e Florida në Shtetet e Bashkuara, mushkonjat nuk mund të fluturojnë lehtë në ajër, kështu që ata përpiqen të qëndrojnë afër tokës, dhe ata i krahasojnë siluetat e viktimave të tyre me horizontin. Kjo është arsyeja pse njerëzit që veshin rroba të errëta janë më të lehtë për tu zbuluar.

Trupi juaj prodhon substanca që tërheqin mushkonjat: Ekspertët që sekretojnë një sasi të madhe të acidit urik, acid laktik ose kolesterol ka më shumë të ngjarë të tërheqin mushkonjat, thonë ekspertët.

Si të shmangni kafshimet e mushkonjave? Këtu janë disa këshilla të thjeshta dhe efektive kundër kafshimit të mushkonjave: – Përdorni spërkatje të dobët të mushkonjave. – Preferoni ngjyrat e lehta mbi ngjyrat e errëta. – Shmangni përdorimin e aromave shumë të ëmbla, mushkonjat i duan ata.

– Pastroni lëkurën rregullisht për të shmangur djersitjen e tepërt. – Fikni të gjitha dritat tuaja gjatë natës. – Vishni rroba të lirshme dhe mbuloni lëkurën tuaj. – Në rast të kafshimit, menjëherë vendosni një kompresë me ujë të ftohtë në zonën e prekur.

– Nëse pas kafshimit të mushkonjave, ju shfaqni simptoma të tilla si nauze, marramendje ose vështirësi në frymëmarrje, këshillohuni menjëherë me mjekun tuaj.