Lajme

Puthja lNTlME tek filmi shqiptar”, befason Rita Lati: Ai iku me vrap, unë doja qe ta…(Foto)

Rita Lati, e ftuar tek programi ‘E diell’, zbuloi shumë detaje rreth skenës së famshme të puthjes me Artur Gorishtin tek filmi ‘Parullat’ i Gjergj Xhuvanit.

“Unë kisha dhënë fjalën dhe do ta bëja. Po unë isha aktore komedie dhe e shikoja dëshpërimin e Turit që do puthej me mua.

Ai priste ndonjë yll kinemaje, unë si i bukuri shejtan aty.

Kisha rolin e brigadieres që ç’ia shihte syri ia bënte dora.Ata e hidhnin ujin me zja rrfikëse.

Ku mora vesh unë ç’putha…Mbaroi, shkëlqyeshëm tha ai.

Unë e shikoja Turin që iku me vrap.Jo, jo nuk isha mirë, edhe një dubël, edhe një dubël u thoja atyre”, tregoi Rita.

Parullat është një bashkëpunim shqiptaro-francez i vitit 2001 me regji të Gjergj Xhuvanit dhe skenar të Ylljet Aliçkës i cili na ka përfaqësuar edhe në Festivalin e Kanës.