Rama jep Iajmin e madh/ Do sjell miliarda në Shqipëri: E shikoni sa bëj për ju

0
869

Komisioni Evropian synon që, gjatë dekadës së ardhshme, të investojë deri në 20 miliardë euro në Ballkanin Perëndimor.

Por kete lajm Rama tha se do e sqarojë me Komisionerin për Zgjerimin e Bashkimit Evropian, Oliver Varhelyi, që do të vizitojë nesër Tiranën.

“E pres me shume padurim se ai është nxitësi kryesor i kësaj pakete për Ballkanin Perëndimor e do dëgjoj në detaje se një herë thuhet 6, 9 pastaj 20, nesër mund të dalë 27”, tha shefi i qeverisë.

Por Rama bëri një sqarim për të gjithë qytetarët, pasi tha që ka nga ata që nesër do thonë ‘ku i çove 20 miliardë euro”.

“Kur i dëgjoni këto miliarda kini parasysh që mes nesh e tyre ka 7 dete mjafton t’ju ilustroj 1.2 mld e konferencës së donatorëve, janë, patjetër, por kanë procese nga më të ndryshmet,

ne po mbarojmë shkollat me paratë e kursimet tona, për të adresuar një problem që nuk e kishim e nuk e krijuam ne se po të mos kishim rindërtimin do kishim më shumë dhe për anticovidin e gjëra të tjera.

Kështu që mos mi dëgjoni të gjitha por mos harroni se në cdo gjë që dëgjoni mund ta kapni e ta keni parasysh, është Shengeni rajonal ai që hap këtë perspektivë sot, do flasim konktretisht por e bëra këtë shpjegim jo për të nënvlerëzuar ndihmën që vjen nga BE,

që është e mirëpritur, por se e di shuimë mirë se sot ti nxore një 20 mld nga goja, po të hyjmë tani në fb, do ketë nga ata që do thonë ku i cove 20 mld, paratë që jep bota nuk vinjë këtu me thes, valixhe e kanëe, por me valixhe që i bëjnë vetë llogaritë e në fund del prodokti, kohën për këtë nuk e kemi ne në dorë e kanë ata”.