Rama “shet” Saimir Tahirin ,ia dorëzon SHISH dhe Prokurorisë

  0
  318

  Një ditë pasi Gjermania kërkoi prerë që ish-ministri Saimir Tahiri të hetohet, duket se kanë ardhur dhe hapat e para në këtë drejtim.

  Sot mësohet se DSIK, ka gati certifikatat e sigurisë për deputetët e Komisionit Parlamentar, ku po hetohet Tahiri dhe kjo i hap rrugë hetimeve të mëtejshme.

  Po ashtu mësohet se të hënën pritet që mblidhet dhe Komisioni Parlamentar për Saimir Tahirin dhe do të shqyrtohen disa informacione të rëndësishme.

  Një ditë më parë opozita akuzoi qeverinë se po pengonte hetimet, por sot një institucion në varësi të qeverisë mësohet se ka gati certifikatat e sigurisë që lejon deputet të njihen me informacione që deri sot quhen sekrete.Komisioni do të shqyrtojë informacion nga Prokuroria dhe SHISH.