Receta e petullave më të shkrifëta që keni ngrënë ndonjëherë

  0
  504

  Janë petullat që çdokush do të donte t’i kishte çdo mëngjes në tryezë. Mësoni sekretin e servirur nga shefat britanikë për rezultatin më të mirë.

  Përbërësit:

  1 banane

  1 vezë

  1 gotë miell (rreth 200g)

  ½ lugë çaji sodë buke

  1 gotë qumësht (rreth 300ml)

  1 majë lugë çaji kripë

  Gjalpë (ose vaj kokosit për skuqje)

  Përgatitja:

  Qëroni bananen, prejeni në feta dhe shtypeni me një pirun derisa të bëhet një masë pureje. Shtoni miellin, vezën, sodën e bukës, qumështin dhe kripën.

  Përziejini mirë, derisa përbërësit të kombinohen plotësisht. Nëse keni kohë, lëreni brumin mënjanë për rreth 1 orë para se ta përdorni.

  Vendosni një tigan me gjalpë ose vaj në zjarr. Kur yndyra ka shkrirë, shtoni pak nga brumi i petullave.

  Skuqini për rreth 2-3 minuta nga të dyja anët. Mund t’i shërbeni me boronica, feta molle etj.