Receta e qofteve më të shijshme per sonte ne darke

  0
  775

  Për të gjithë ju që jeni admirues të qofteve, më poshtë po ju japim recetën e qofteve më të shijshmë dhe gjithashtu me të shëndetshme që mund të konsumoni me familjarët tuaj. Një recetë e lehtë për tu zbatuar dhe nuk ju kushton shumë kohë.

  Përbërësit që ju nevojiten:
  60 gr thërrime buke
  60 ml qumësht
  400 gr mish i girë viçi
  200 gr mish i grirë qengji
  1 vezë
  30 gr djathë kaçkavall
  Pak arrëmyshk
  1 lugë gjelle majdanoz
  1 lugë gjelle nenexhik
  Vaj
  Kripë
  Piperi zi

  Përgatitja:

  Shtoni thërrimet e bukës në një tas mesatar sëbashku me qumështin dhe lërini për 10 minuta, derisa buka të përthithë gjithë qumështin. Më pas shtoni në të mishin e viçit dhe atë të qingjit.

  Hidhni vezën, djathin e grirë, arrëmyshkun, majdanozin dhe nenexhikun e copëtuar. Spërkatini me pak kripë dhe piper të zi dhe përziejini mirë të gjithë përbërësit që të përftoni një masë homogjene.

  Më pas merrni nga masa e përgatitur dhe formoni qoftet në formën që dëshironi. Vendosni një tigan me vaj dhe renditni qoftet në të.
  Skuqini për disa minuta nga të dyja anët dhe renditini në një pjatë për servirje.

  Ju befte mir!